reklamı kapat

POPÜLER

Google Huawei

Huawei’den Google’ı hedef alan heyecan verici açıklama

Huawei iki gündür sürpriz açıklamalarına devam ediyor. Firmanın dün gerçekleştirdiği yeni ürün açıklaması sonrası yepyeni bir servisin de yolda olduğu müjdelendi. Firmanın gözüne kestirdiği yeni rakibi ise Google.

Huawei yaptığı açıklamalarla yepyeni sularda yüzmeye hazırlandığını gösteriyor. Firmanın dün gerçekleştirdiği sürpriz ürün duyurusu ile ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz. Ancak bu seferki açıklama bir ürün değil bir servise yönelik. Üstelik Çinli dev karşısına Google ve Amazon’u alıyor. Çünkü Huawei, kendi sesli asistanı üzerine çalışıyor. Firmanın Çin içinde Xiaoyi isimli bir sesli asistanı esasen bulunuyor. AI Cube isimli akıllı hoparlöründe ve akıllı telefonlarında yer alan bu asistan ise elbette Çin sınırlarını ne yazık ki geçememiş durumda. Servisin heyecan verici ve sürpriz olan yanı da tam burada başlıyor. Firmanın çalıştığı yeni asistan, Çin sınırlarını aşmaya hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Google rakibi sesli asistan hazırlığında

Firmanın CNBC‘ye verdiği özel röportajda Richard Yu konuyla ilgili şunları paylaştı: “Şu an Çin üzerinde kendi sesli asistanımızı kullanıyoruz. Gelecekte bu Çin’in dışına çıkacak. Şimdilerde ağırlıklı olarak AI Cube ve akıllı telefonlar için Google Assistant ve Amazon Alexa kullanıyoruz. Kendi yapay zeka servisimizi geliştirmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Ancak gelecekte bunu Çin dışına çıkaracağız.

Firma sesli asistanını çıkarsa da Samsung’un da yaptığı gibi Amazon ve Google’la iş birliğine devam edeceğini açıkladı. Ancak Çin’in dışında yeni bir sesli asistan sunuyor olması doğrudan bu iki servise rakip geleceği anlamına geliyor. Bildiğiniz gibi şu an sesli asistan pazarındaki en iyi isim Google. Firmanın rekabetteki yeni isim konusunda nasıl bir adım atacağı merak konusu. Öte yandan Samsung’un Bixby ile çok başarılı olamadığını da hatırlatalım…

İlginizi çekebilir

Mate 20 ailesinin tanıtımı