reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, ünlüleri ve fenomenleri temel alan yapay zekalı sohbet botları geliştiriyor 

 - Güncelleme: 25 Haziran 2024 11:21

İnternet devi Google, Meta’nın izinden gidiyor ve ünlüler ile fenomenleri temel alan yapay zekalı sohbet botları geliştiriyor.

Meta’nın halihazırda ünlüler ile fenomenleri temel alan yapay zekalı sohbet botları bulunuyor. Şimdi benzer bir yoldan Google’ın da gittiği belirtiliyor, The Information’a göre Google’ın ünlüleri ve YouTuber’ları temel alacak sohbet botları, şirketin Gemini büyük dil model ailesi tarafından desteklenecek şekilde tasarlanıyor. Aktarıldığı kadarıyla Google bu amacı için, ünlülerin yanı sıra influencer’larla da ortaklıklar kurmaya çalışıyor. Şirket ayrıca insanların sadece kişiliklerini ve görünümlerini tanımlayarak kendi sohbet botlarını oluşturmalarına olanak tanıyan bir özellik de geliştiriyor. Meta kendi geliştirdiği sohbet botları için TikTok yıldızı Charli D’Amelio, YouTube fenomeni Mr. Beast, Snoop Dogg, Tom Brady ve Paris Hilton gibi isimlerle çalışıyor. Google’ın şu anda kimlerle görüştüğü bilinmiyor ancak şirketin ses getirecek isimler bulduğu düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz hafta üretken yapay zeka sistemi Gemini için bir güncelleme yayınlayan Google, şunları aktarmıştı: “Gemini Advanced özelliklerini Hindistan’da kullanıma sunuyoruz. Bu özellikler arasında Google’ın yeni nesil modeli olan 1.5 Pro da bulunuyor. 1.5 Pro; belge yükleme, verileri analiz etme ve 1 milyon pencerelik bağlam penceresi ile çok daha fazla işlem gerçekleştirme olanağına sahip. Şimdi Hindistan’daki kullanıcılar Gemini’a Google Mesajlar’dan ulaşılabilir (Yalnızca İngilizce olarak belirli cihazlarda kullanılabilir). “Sohbet başlatın” düğmesini tıklatıp Gemini’ı seçerek başlayabilirsiniz. Google Mesajlar uygulamasından çıkmadan mesaj taslağı hazırlayabilir, yeni fikirler üzerine beyin fırtınası yapabilir veya sadece sohbet edebilirsiniz.”

Burada bizim için en önemli kısım elbette atılan Türkiye adımı oldu. Bu konuda Google şunları paylaştı: “Gemini uygulaması şimdi Türkiye, Hindistan, Bangladeş, Pakistan ve Sri Lanka’da kullanılabilir. Artık Google Play Store’dan uygulamayı indirdikten sonra Android’deki özel uygulamada etkileşime geçebilirsiniz. iOS’te Gemini’ı Google uygulamasından deneyin. Yazma, planlama, öğrenme ve daha pek çok konuda yardım almak için Gemini ile sohbet edin.” Uzun zamandır Türkçe desteği bulunan Gemini’ın mobil uygulaması ayın başında Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İsveç, İsviçre, İtalya ve daha birçok Avrupa ülkesinde de açılmıştı.

Google haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu