reklamı kapat

POPÜLER

Google LOG Tasarım 2

Google ve YouTube birçok kalemde gençleri kaybediyor

Gençler arasında inanılmaz popüler olan TikTok ve Instagram, Google tarafını “arama” konusunda dahi geri plana itiyor.

Instagram ve özellikle son yılların lideri TikTok, Z Jenerasyonu olarak geçen gençlerin en çok kullandıkları sosyal medya ağları arasında yer alıyor. Gençler artık zamanlarının büyük bölümünü bu platformlarda geçiriyor, bu durum yapılan araştırmalara göre internet devi Google için iyi sonuçlar getirmiyor. Son verilere göre gençlerin büyük bölümü herhangi bir konuda arama yapmak için dahi Google yerine TikTok ve Instagram kullanıyor. Aynı araştırmaya göre çocuklar ve gençler artık video izlemek için YouTube’a oranla TikTok içerisinde daha fazla zaman geçiriyor. Bu konuda Google’dan “TikTok’un hayatımıza dahil ettiği yeni format, gençlerin internette arama yapma şeklini değiştiriyor ve Google buna ayak uydurmak için çalışıyor.” açıklaması yapılıyor.

“Gençlerin neredeyse yüzde 40’ı öğle yemeği için bir yer ararken Google Haritalar’a veya Arama’ya gitmiyor, TikTok veya Instagram’a gidiyor.” diyen internet devi şirket, yeni nesli kazanmak adına ciddi adımlar gerçekleştirmek zorunda gibi görünüyor. Biliyorsunuz yeni nesil için Meta da devasa adımlar atarak platformlarını TikTok’laştırmaya çalışıyor. TikTok sadece garip dansların ve skeçlerin olduğu bir yer olmaktan çıkmış durumda. TikTok’ta artık hemen her konuda faydalı ve ilginç bilgilere ulaşılabiliyor.

TikTok dün platform içerisindeki gençleri korumak adına da bir adım atacaklarını duyurmuştu. Bu adım direkt olarak 13 ile 17 yaş arasındakilere odaklanıyor. Yakında başlayacak yeni dönemde yetişkinlere yönelik işaretlenen videolar, aktardığımız yaş grubu tarafından izlenemeyecek. Bu videolarda 18 yaşının altındakilere “yaş sınırı olduğu için izleyemezsin” tarzında bir uyarı çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu iki yenilikle genel olarak memnun eden platform, inanılmaz yüksek popülerliği ile Meta dünyasını da derinden etkiliyor. Instagram gün geçtikçe TikTok’a benziyor, platformun başarısı herkes tarafından yakından takip ediliyor. TikTok’un müzik dünyasına olan etkisi de çok büyük seviyede. Birçok şarkı platformda patlıyor, öne çıkarılmadan önce TikTok’ta patlaması beklenen şarkılar oluyor. Bu durumda hiç hoşlanmayan sanatçılar / şarkıcılar bulunuyor.

Google ve YouTube detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın