reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Görsel

YouTube, “Shorts” oluşturma sürecinde yeni bir imkân sundu

Video alanının lideri YouTube, uzun videolardan “Shorts” oluşturma konusunda yeni bir imkân sunmaya başladı.

YouTube içerisinde sayıları artan “Shorts” içerikler, artık daha da fazla oranda karşımıza çıkabilir. Çünkü firma bugün iOS ve Android uygulamasına “Kısa Video olarak düzenle” isimli bir özellik ekledi. Bu Türkiye’de de açık olan özellik sayesinde içerik üreticiler, direkt olarak YouTube uygulamasından platforma yükledikleri uzun videoları 60 saniyelik Shorts videolar haline getirebiliyor. Seçilen videolar Shorts editörüne alınıyor ve burada temel seviyede düzenleme sunuluyor. Editör içerisinde Shorts videolar üzerine farklı filtreler ve yazılar da eklenebiliyor. Bu adımla daha fazla kısa içerik peşinde koşan YouTube, yeni özelliği için “klasik içeriklerinize taze bir hayat verir” şeklinde bir açıklama yapıyor.

Shorts gibi formatların çıkmasına neden olan TikTok, Z Jenerasyonu olarak geçen gençlerin en çok kullandıkları sosyal medya ağları arasında yer alıyor. Bu durum kısa süre önce gündeme gelen araştırmalara göre Google için iyi sonuçlar getirmiyor. Son verilere göre gençlerin büyük bölümü herhangi bir konuda arama yapmak için dahi Google yerine TikTok ve Instagram kullanıyor.

Aynı araştırmaya göre çocuklar ve gençler artık video izlemek için YouTube’a oranla TikTok içerisinde daha fazla zaman geçiriyor. Bu konuda Google’dan “TikTok’un hayatımıza dahil ettiği yeni format, gençlerin internette arama yapma şeklini değiştiriyor ve Google buna ayak uydurmak için çalışıyor.” açıklaması yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Gençlerin neredeyse yüzde 40’ı öğle yemeği için bir yer ararken Google Haritalar’a veya Arama’ya gitmiyor, TikTok veya Instagram’a gidiyor.” diyen internet devi şirket, yeni nesli kazanmak adına ciddi adımlar gerçekleştirmek zorunda gibi görünüyor. Biliyorsunuz yeni nesil için Meta da devasa adımlar atarak platformlarını TikTok’laştırmaya çalışıyor. Daha önce de söylediğimiz gibi TikTok sadece garip dansların ve skeçlerin olduğu bir yer olmaktan çıkmış durumda. TikTok’ta artık hemen her konuda faydalı ve ilginç bilgilere ulaşılabiliyor.

YouTube

-Yeni özellik kapsamında hazırlanan arayüz bu şekilde-

YouTube detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın