reklamı kapat

POPÜLER

youtube tiktok shorts

YouTube tarafından test edilen TikTok rakibi yeni özellik

YouTube uygulaması için bir kez daha bir TikTok ile bağlantılı haber gündemde yer alıyor. Google popüler uygulamayı yakında takip ediyor.

Popülerliğini Türkiye dahil girdiği hemen her pazarda sürekli olarak artıran dev video uygulaması TikTok, sosyal tarafta daha önce de söylediğimiz gibi her şeyi değiştiriyor. Özellikle müzik ile dansı harmanlayan ve bu açıdan gençlerin inanılmaz oranda hoşuna giden servis, Google’ı da etkiliyor. Bu yüzden internet devi geçtiğimiz aylarda YouTube uygulamasında yer alacak Shorts isimli bir özellik ile gündeme gelmişti. Kullanıcıların TikTok benzeri kısa videolar atmasına ve bu videolarda YouTube’un hazır müziklerini kullanmasına imkan tanıyacak Shorts özelliği, yıl sonunda kullanıma çıkacak denilmişti. Şimdi ise firmanın yeni bir teste başladığı ortaya çıktı. Burada direkt olarak TikTok’tan ilham alan YouTube, kısıtlı bir kitlede başlayan test ile 15 saniyelik videolar çekilmesine ve paylaşılmasına odaklanıyor. Kişiler bu 15 saniyelik videoları birden fazla bölüm halinde çekebiliyor. Burada kayıt butonuna basıldığı süre boyunca çekim yapılıyor, bırakıldığı zaman ise kayıt duruyor. Bu işlem video toplam süresi 15 saniye olana kadar tekrarlanıyor ve ortaya YouTube’un bir araya getirdiği tek bir 15 saniyelik video çıkıyor. Bu da içerik üretici tarafından takipçileriyle paylaşabiliyor. Özelliğin herkese ne zaman geleceği ise halen bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube için TikTok benzerleri dışında başka yenilikler de geliyor

Bu diğer dikkat çeken özelliği adı “Bedtime Reminders” olarak geçiyor. Bu özellik ile kişilere artık video izlemeyi bırakması ve uykuya geçmesi konusunda bildirim yapılacağı aktarılıyor. Bu da video bağımlıları için güzel görünüyor. Bu özelliğin de çok yakında kullanıma çıkacağı aktarılıyor. Ancak henüz kesin bir tarih verilmiyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun ilginç 1 Nisan şakası