reklamı kapat

POPÜLER

youtube tiktok shorts

YouTube’dan sürpriz hamle: TikTok rakibi “Shorts”

Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, sosyal tarafı değiştiren TikTok rakibi “Shorts” özelliği üzerinde çalışıyor.

Popülerliğini ciddi oranda artıran dev video uygulaması TikTok, her şeyi değiştiriyor. Özellikle gençlerin inanılmaz oranda kullanmaya başladığı ve video izlemek için tercih etmeye başladığı servis, Google’ı da etkilemiş durumda. Bu yüzden internet devi YouTube uygulamasında yer alacak Shorts isimli bir özellik üzerinde çalışıyor. Kullanıcıların TikTok benzeri kısa videolar atmasına ve bu videolarda YouTube’un hazır müziklerini kullanmasına imkan tanıyacak Shorts özelliği, yıl sonunda kullanıma çıkacak deniyor. Yani firma bu konuda henüz çok acele etmiyor. Bu arada YouTube için yeni özellik daha geliyor. Bunun adı da “Bedtime Reminders” olarak geçiyor. Bu özellik ile kişilere artık video izlemeyi bırakması ve uykuya geçmesi konusunda bildirim yapılacağı aktarılıyor. Bu da video bağımlıları için güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube dahil herkesi etkileyen TikTok, en son pek de iyi haberler ile gündeme gelmemişti

Intercept tarafından bulunan belgelerde platformun kişilere tavsiye edilen içeriklerde ciddi bir ayrımcılık uyguladığı ortaya çıkmıştı. Resmi moderasyon kurallarına göre şirket “çirkin, yaşlı, engelli ve yoksul” kişilerin ürettiği içerikleri geri planda tutuyor. Aşırı kilo, şekilsiz vücut tip veya çirkin ya da çok kırışıklığa sahip yüz hataları gibi kriterlerin belirlendiği ve bunları barındıran videoların tavsiye sayfalarında görünmez hale getirildiği aktarılıyor. Şirketin “yoksul görünen” ortamlarda çekilen videoları dahi istemediği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun ilginç 1 Nisan şakası