reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’ın 16 kez mülakata çağırdığı adaydan sonra değiştirdiği işe alım stratejisi

Google CEO’su Eric Schmidt, Google’ın işe alım görüşmelerinde edindiği deneyimleri paylaştı. 16 kere görüşülen bir adaydan sonra Schmidt işleri değiştirmeye nasıl karar verdiklerini anlatıyor.

Google gibi Silikon Vadisi’nin dev isimlerinde çalışmak pek çok mühendisin hedefinde yer alıyor. Ancak bu firmalar aynı zamanda hazırladıkları ilginç iş görüşmeleriyle de biliniyor. İşe alım stratejilerinden bahseden Eric Schmidt, başlarda bunun çok resmi olmadığını ancak daha sonra, zaman geçtikçe karmaşık bir yapıya büründüğünden bahsediyor. “Yanlış olan pek çok şey yaptık.” diyen Schmidt, en sevdiği örneği de vermeyi ihmal etmiyor. “Bu konudaki favori örneğim eskiden insanlarla ölesiye görüşme yapıyor oluşumuz. Bir keresinde bir adayı tam 16 kere mülakata çağırdık ve karar veremedik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bitmeyen Google mülakatları

Schmidt sözlerine şu şekilde devam ediyor: “16 görüşme iş mülakatı için çok fazla tabii ki. Daha sonra rastgele bir sayı seçtim ki o da yarısıydı ve ‘Maksimum 8 mülakat olmalı’ dedim. O zamandan beri istatiksel analiz yapıyoruz. Şimdilerde 4 ya da 5 mülakattan sonra adaya cevap vermiş oluyoruz.

Schmidt Google’ın eskiden iş mülakatlarında deneyimi çok dikkate almadığını da açıklıyor. “Genellikle mezun olunan okula ve ortalama mezun puanına bakıyorduk, deneyime değil. Bu çoğu zaman insanları hayrete düşürüyordu ancak bu iş deneyimi açısından çok genç insanları ortaya çıkardı. Aynı zamanda çok agresif ve yaptığı iş konusunda cahil kişileri de yarattı. Ne yaptıklarını bilmiyorlardı, hata yapabilirlerdi. Eskiden savunduğumuz argüman, hızlı büyüyen bir firmadan yeni zorlukların etrafından aşabilecek kişilerin olmasıydı ve yeni bir alanda çalıştığımız için deneyimli insanların o yeni problemleri yeni çözümlerle aşabileceği konusunda ikna olmamıştık.

Firmanın şimdilerde ise geçmişteki kadar keskin olmadığını kaydediyor. Google’da şimdilerde iş başvurularını gerçek insanlar değerlendiriyor. Daha sonra telefonla ya da internet üzerinden mülakatlar gerçekleştiriliyor. İşe alım komitesi ise adayların özgeçmişini, referanslarını ve iş örneklerini değerlendiriyor. İşe alım komitesi adayı yeterli bulursa o zaman bir sonraki aşama için aday yeniden çağırılıyor. Süreç hala karmaşık, ancak eskisi kadar katı değil şüphesiz.

İlginizi çekebilir

Game of Thrones temalı Google Chromebook reklamı