reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın sürücüsüz otomobili ilk kez kazaya sebebiyet verdi

Google’ın sürücüsüz otomobilleri deneme sürüşlerine araçtaki sürücünün minimum müdahalesiyle devam ediyor ama arada sırada ufak tefek kazalar da oluyor. Fakat her seferinde ya karşı tarafın sürücüsünün ya da yapay zekaya müdahale eden otomobildeki test sürücüsünün kazaya sebep olduğu belirtilmişti. Bu defa durum farklı: Geçtiğimiz ay karıştığı kazanın tek sorumlusu ilk kez yapay zekanın ta kendisi.

Kazanın ardından yayınlanan DMV’nin (Motorlu Taşıtlar Departmanı) raporuna göre geçtiğimiz 14 Şubat’ta meydana gelen olayda, Kaliforniya Mountain View’da deneme sürüşlerini sürdüren Google’ın sürücüsüz otomobillerinden Lexus RX450h, en sağ şeritte seyrederken önüne çıkan engelleri aşabilmek için şerit değiştirmek istedi. Orta şeride kaymak için otomobillerin geçmesini bekleyen otomobil, onların arkasından gelen halk otobüsüne hafifçe çarptı. Otomobildeki sürücü, aynadan otobüsü gördüğünü fakat yavaşlayıp kendisine yol verir diye düşündüğü için yapay zekaya müdahale etmediğini ifade ediyor. Bu arada kazada Lexus’un hızı saatte 3 km iken otobüs saatte 25 km ile gidiyormuş ve yaralanan olmamış.

Google’ın sürücüsüz otomobili ilk kez kendi hatasından kaynaklanan bir kazaya sebep oldu. Kayda geçen daha önceki kazalarda, araçtaki sürücünün otomobili otomatik pilottan çıkarmış olduğu ifade ediliyor.

Google’ın sürücüsüz otomobilleri 2009 yılından beri 2 milyondan fazla kilometre yol katetti. Polis memurlarının el işaretlerini tanıyan yapay zeka normal bir şoförün yapamayacağı kadar hızlı düşünüp hareket edebiliyor. Ocak ayı itibarıyla her biri insan hatasından kaynaklı 17 kazaya karışan araçlar şubat ayında ilk kez kendi hatası yüzünden bir otobüse çarpmış oldu. Belki de Google’ın yapay zekasının, otobüs gibi büyük araçların şoförlerinin yol verme konusunda pek de hevesli olmadıklarını öğrenmesinin zamanı gelmiştir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Google’ın sürücüsüz otomobili ilk kez kazaya sebebiyet verdi” için bir cevap

  1. Barış dedi ki:

    Türkye’de olsa 2 günde hurdaya çıkar.