reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın sürücüsüz otomobilleri korna çalmayı öğreniyor

Google’ın sürücüsüz otomobilleri her yönüyle kusursuz şoförler olabilmek için kendilerini geliştirmeye devam ediyor. Yapay zekanın son olarak üzerinde çalıştığı konu ise çok önemli: Önüne gelene korna çalmamak.

Google yayınladığı son aylık raporunda testler sırasında yapay zekanın çaldığı korna sesini ilk zamanlar sadece aracın içinden duyulacak şekilde ayarladıklarını belirtiyor. Diğer sürücüyü uyarmak gereken durumlarla yanlış anlaşılmaları ayırt etmeyi öğrenene kadar korna sesini diğer sürücüler duymadı. Örneğin ters yönden gelen bir otomobille o sırada manevra yapması gerektiği için ters şeritte olan bir otomobili birbirinden ayırmayı ve birincisine korna çalınmayacağını öğrendiği ifade ediliyor.

Öte yandan raporda, aracın farklı durumlar için farklı şiddette veya uzunlukta korna da çalabildiği yer alıyor. Trafikte gerçekten tehlikeli bir durum oluştuğunda diğer sürücüyü daha güçlü bir korna sesiyle uyarırken, yavaşça geri geri gelen bir sürücüyü sadece iki kısa ve hafif korna sesiyle “dostça” uyarıyor.

Ayrıca mühendisler, yayaların ve bisikletlilerin araç çok sessiz olduğu için hazırlıksız yakalanabileceklerini, bunun önüne geçebilmek için de araca motor sesi eklediklerini belirtiyor.