reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster Elon Musk

Bir Türk üreticinin, Tesla Roadster için parça ürettiği ortaya çıktı

Bursa merkezli bir firma, otomobil kornaları konusunda o kadar ilerlemiş ki dünya devi Tesla bile kendileri ile çalışmaya başlamış.

Otomobil üreticileri genellikle modellerine ait parçaların tedariğini çok farklı ülke ve bölgelerden yapıyor. Tedarik seçimleri yapılırken hem işinde uzman firmalar aranırken aynı zamanda maliyete de dikkat ediliyor. İşte bunun son örneği Bursa’dan geldi.

Yaklaşık 40 yıldır korna üretimi yapan ve 200 kişi çalıştıran bir fabrika Audi, Volkswagen, Mercedes, Renault, Citroen, Peugeot, Hyundai, Opel ve Ford gibi markaların ana tedarikçisi konumuna kadar yükselmiş. Tren, gemi gibi taşıtlar için de korna üreten şirket, uzaya giden Tesla Roadster için de korna üretmiş. Şirket yetkilileri hem Tesla ile hem de TOGG’nin üreteceği yerli otomobil ile iş birliklerinin süreceğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla cephesinin kornası Türkiye’den

Yönetim Kurumu Başkanı Selim Baykal, “Firmamız tarafından 40 yılda yaklaşık 110 milyon korna üretildi. Ürün gamımızda pek fazla rakibimiz yok. Avrupa’da 3, dünya genelinde ise 10-12 firma bu pastayı paylaşıyor. Elektrikli araçlarda ise pazar payı olarak bir numarayız.

Bu payımızı daha da artırmayı, ürünlerimizi daha çok firmayla buluşturmayı planlıyoruz. Uzayda bile tek de olsa ürünümüz bulunuyor. Bununla gurur duyuyoruz. Sadece korna değil, aydınlatma grubunda da faaliyet göstermeye başladık. Bu alanda da belirli bir pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz.

Elektrikli araçlarda bir numaralı oyuncuyuz. ABD’li Tesla ve Çin’deki Xpeng’in kornasını biz üretiyoruz. Yerli aracımız TOGG’un kornasını da biz sağlayacağız. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha da gelişerek yolumuza devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modellerinden AirPods Max