reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

Gövdesinde delik açılan Boeing 737 MAX 9’dan düşen iPhone nasıl sağ kalabildi?

Geçtiğimiz aylarda bir Boeing 737 Max 9 kalkışından 35 dakika sonra şaşırtan sorun nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Bu konuda ilginç bir iPhone detayı da ses getirmişti.

Unutanlar için Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 Max 9 yolcu uçağı kalkışından 35 dakika sonra bir pencereyi de içinde alan gövde parçasının kopmasının ardından Portland’a dönmek zorunda kalmıştı. İşte bu olay ile alakalı olarak daha sonra ilginç bir iPhone detayı gündeme gelmişti. Uçağın gövdesinde açılan delikten çalılık alana düşen (16 bin feet yüksekten) bir iPhone, düştüğü yerde çalışır halde bulunmuştu. Peki bu tam olarak nasıl oldu yani iPhone nasıl hayatta kaldı? İlk olarak kılıf takılı cihaz sert bir zemine düşmedi, en büyük yardımcı kesinlikle bu oldu. Ancak yine de telefon gerçekten çok yüksekten çakıldı yani buna rağmen nasıl oldu da hayatta kaldı? Aktarıldığı kadarıyla bu tarz durumlarda telefonun ne kadar yüksekten düştüğünün bir önemi kalmıyor, burada “terminal velocity” ya da Türkçe’ye geçen haliyle “terminal hızı” devreye giriyor, en basit haliyle yer çekimi ile iniş sırasında oluşan sürükleme kuvveti birbirini ters tarafa doğru itmeye başlayarak düşüş hızını sabitliyor. Bu konuda Wiki’de şu aktarılıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Bir nesnenin hızı arttıkça, içinden geçtiği maddeye (Örneğin hava veya su) bağlı olan, üzerine etki eden sürükleme kuvveti de artmaktadır. Belirli bir hızda, direnç veya direnç kuvveti, nesne üzerindeki yerçekimi kuvvetine eşit olmaktadır. Bu noktada nesne ivmelenmeyi durdurmaktadır. Ayrıca, terminal hız (yerleşme hızı da denir) olarak adlandırılan sabit bir hızda düşmeye devam etmektedir. Son hızdan daha hızlı olarak aşağı doğru hareket eden bir nesne (örneğin aşağı doğru fırlatıldığı, atmosferin daha ince bir bölümünden düştüğü veya şekil değiştirdiği için) son hıza ulaşana kadar yavaşlamaktadır. “

Bu konuda hazırlanan videoyu hemen aşağıda izleyebilirsiniz:

Boeing 737 Max 9’dan düşen iPhone yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu