reklamı kapat

POPÜLER

Intel Labs GTA V GTA 5

GTA 5’i inanılmaz gerçekçi hale getiren Intel teknolojisi [Video]

Intel, birçok firma gibi yapay zeka sistemleri ve teknikleri geliştiriyor. Bu sefer GTA 5 üzerinde gösterilen dikkat çekici bir video geldi.

Bu videosunu yukarıda izleyebileceğiniz sistemin arkasında direkt olarak Intel Labs araştırmacıları Stephan R. Richter, Hassan Abu AlHaija ve Vladlen Koltun yer alıyor.

Araştırmacılar geliştirdikleri altyapı ile GTA 5 oyunundan aldıkları bir kesiti hiç olmadığı kadar gerçekçi hale getiriyor. Ekibin hazırladığı sistem, teknik olarak inanılmaz kompleks bir temele sahip.

Temel olarak bakarsak araştırmacılar gerçek görüntüler üzerinden bir derin öğrenme altyapısı eğitmiş ve bunu bir analiz sistemi haline getirmiş.

Bu sayede sisteme eklenen ve analiz edilen GTA 5 video içeriği, inanılmaz gerçekçi hale getirilebiliyor. Çünkü burada gerçek görüntülerden yararlanılıyor.

Kurulan altyapı oyunun içerisindeki objeleri belirliyor ve onları gerçek objeler ile değiştirebiliyor. Ya da bunları daha gerçek gibi görünecek şekilde geliştirebiliyor. Sistem aynı zaman uyum için otomatik renk ayarlamaları da yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GTA 5’i inanılmaz gerçekçi hale getiren Intel teknolojisi, gelecekte oyun firmaları tarafından aktif olarak kullanılabilir

Ancak bunun için daha çok zamana ihtiyaç bulunuyor. Sistemin açık şekilde daha çok gelişmesi gerekiyor.

Bu tarz sistemler sayesinde gelecekte çıkacak gerçek yaşamı odak noktasına alan oyunlar hiç düşünmediğimiz kadar gerçekçi hale gelebilir.

Böyle sistemler elbette her oyun için bir anlam ifade etmiyor. Bazı oyunların gerçek yaşamdan olabildiğince uzaklaşması gerekiyor.