reklamı kapat

POPÜLER

Toyota LQ

Güncellemeleriyle Tokyo’da sahneye çıkacak; karşınızda Toyota LQ

Fuarın fütüristik katılımcılarından olacak Toyota LQ, iki yıl öncesinden gelen vizyonun yeniden yorumlanmış versiyonu olarak karşımızda.

Concept-i adıyla ilk kez 2017 yılında karşımıza çıkarılan Toyota’nın sürücüsüz otomobil vizyonu, güncellenen dinamikleriyle tekrar sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Tokyo Otomobil Fuarı kapsamında meraklılarıyla buluşacağı duyurulan Toyota LQ, üzerinde taşıdığı tasarım karakteriyle bugün hala farklı olmayı başaracak niteliklerde. Bilim kurgu filmlerini anımsatan dış yapısıyla zihinlerimizde yer edinen modelin en farklı noktalarından birisi ise yenilenen ışıklandırma teknolojisi olacak. Yapay zeka desteğiyle yere çeşitli mesajlar aktarabilen bu yapıyı pek çok “geleceğin otomobili” konseptinden anımsamak mümkün. Yui adındaki sanal asistanın merkezinde dönenin bu teknoloji etkileyici kokpitle desteklenmeye devam ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota LQ özellikleri

Konseptin öne çıkan özelliklerinden evvel kıyaslama yapabilmemiz adına ilk olarak ebatsal verilerini kenara not etmekte fayda var. Bu noktadaki rakamlar bizlere 4.530 milimetre uzunluk, 1.840 milimetre genişlik, 1.480 milimetre uzunluk ve 2.700 milimetre aks mesafesini gösteriyor. LQ’da yer verilen batarya paketinin maksimumda 300 kilometre civarı menzil sunabildiğini de yeri gelmişken belirtelim. Dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisi baz alınarak tasarlanan konseptte Panasonic ortaklığı da dikkat çekiyor. Geliştirilen yeni sistem sayesinde aracın kendi kendine park etmesi ve park yeri araması da mümkün kılınmış durumda. Bunlara ek olarak yolcu tarafından, istenilen noktadan alınma ve noktaya bırakma gibi işlemler de tamamen otonom şekilde sağlanıyor. Modelin kokpit bölümünde kullanılan dijital ekranların OLED teknolojisinden faydalanılarak geliştirmesi de önemli özellikler arasında. Ay sonunda kapılarını açacak fuarın önemli isimlerinden olacak LQ’nun büyük ilgi görmesi bekleniyor.