reklamı kapat

POPÜLER

Toyota e-Palette

Gösterimi Tokyo’da; Toyota e-Palette olimpiyatlar için yenilendi

Tokyo Otomobil Fuarı için geri sayım devam ederken, önümüzdeki yıl düzenlenecek olimpiyat oyunlarının aracı Toyota e-Palette de sahneye çıkacak.

Japonya önümüzdeki son bir yıl içerisinde çok önemli bir sınav vermeye hazırlanıyor. Olimpiyatlar için uzun süredir hazırlıklarını sürdüren ülkede hayati noktalardaki eksikler de tamamlanma aşamasında. Kısa süre içerisinde kapılarını açacak olan Tokyo Otomobil Fuarı da, olimpiyatların resmi ulaşım aracına ev sahipliği yapmasından ötürü ayrı bir önem kazanmış durumda. İlk kez 2018 yılında tanıtımı gerçekleştirilen Toyota e-Palette, geride bıraktığımız etkinliklerin ardından elde edilen deneyimlerde eksikleri giderilmiş bir şekilde tekrar sahneye çıkıyor Paralimpik kategorisinde düzenlenecek oyunlar için de katılımcıların ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere geliştirilen mini bir servis niteliğindeki bu pod dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisiyle dikkat çekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota e-Palette üzerinde yapılan değişimler

Toplamda 20 kişiye kadar taşıma kapasitesi bulunan e-Palette’nin üzerinde yapılan en büyük geliştirmelerin başında kapılar geliyor. Gelen yorumların ardından kapıları geçiş için daha açılabilir şekilde tasarlayan mühendislerin, tekerlekli sandalye rampasında da revizelere gittiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda, koltukların farklı şekilde ayarlanabilir olması da içeride yer alacak dört tekerlekli sandalyeli yolcu için fazlasıyla önemli. Sürüş sırasında bir adet operatörün kontrolünde olacak e-Palette, saatte 20 km/s hıza kadar herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendi kendini yönetebilecek nitelikte. Aracın tek seferde gidebileceği menzil değeri ise 150 kilometre olarak resmiyet kazanmış durumda. Ön bölümde yer alan ekranı sayesinde yayalar için dışarıya “mesaj” da gönderebilecek olan e-Palette’nin fuar içerisindeki ilgi çekecek isimlerden olacağına da hiç şüphe yok.

İlginizi çekebilir

Toyota’dan basketbolcu robot