reklamı kapat

POPÜLER

İster lokanta ister otel; geleceğin mobil servis platformu Toyota e-Palette ile tanışın [Video]

CES 2018’in başlamasıyla ilk detayları paylaşılan Toyota e-Palette, üç yıl gibi kısa bir sürede kullanıma hazır hale getiriliebilir.

Elektrikli otomobillerin beraberinde getirdiği yanal teknolojik parçalardan olan araç paylaşım hizmetleri her geçen gün farklı bir plan üzerine oturtuluyor. Elektrikli ve otonom olmalarının dışında tek bir platform olarak farklı konseptlere bürünmüş şekilde de karşımıza çıkan bu yapıyı artık göz ardı etme şansımız pek yok. Özellikle General Motors’un Surus ve Rinspeed Snap (CES 2018’de sergileniyor.) ile akıllarımızda kalan bu dönüştürülebilen platform modasına bir ciddi hamle de Japonya’dan geldi. CES 2018 kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen Toyota e-Palette şehir içerisinde kullanım odaklı olacak şekilde tasarlanan bir araç gibi görünüyor. Lakin tasarım kısmındaki esnek noktaları bir araya getirdiğimizde, bunların doğrudan kullanıcı alışkanlıklarının değiştireceğini de düşünmeden edemiyoruz. Nasıl mı? Sokakta gezen bir otel gibi!

Bir günde değişen yapı

Dışarıdan bakıldığında bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz podları akıllarımıza getiren Toyota e-Palette, 4 metreden başlayıp 7 metreye kadar uzanan üç farklı ebat seçeneğiyle birlikte geliyor. Tamamen otonom olduğu için içerisinde sürücü için ek bir bölümü bulunmayan bu araçların en önemli noktası işlevselliği. Zaten baktığımız zaman Toyota cephesinin menzil ve maksimum hız değerleriyle ilgili herhangi bir bilgi vermeme sebebi de temelinde bu. Mobil servis platform projesi kapsamında Pizza Hut, Mazda, Uber ve Amazon ile anlaşma sağlayan Toyota, konseptin şemalarını da bu ortaklıkları göstererek oluşturmuş. Podlarla ilgili planıysa şöyle özetleyebiliriz. Toyota, podları kullanıma sunmayı planladığı pilot program içerisinde, içeriyi 24 saatte farklı bir amaca hizmet edebilecek şekilde dönüştürebilmeyi hedefliyor. Örneğin ilk gününde içerisi bir mobil pizza dükkanı şeklinde tasarlanan e-Palette’yi, bir günde hareket edebilir bir ofise veya otel odasına çevirmek mümkün. 2020 Olimpiyat Oyunları’nda gerçeğe dökülmüş bir versiyonu kullanıma sunmak isteyen Toyota’nın bu hamlesi doğrusunu söylemek gerekirse bizleri çok heyecanlandırdı.

Video