reklamı kapat

POPÜLER

İster minibüs, ister kargo aracı; karşınızda otonom platform Rinspeed Snap

CES 2018’de sergilenecek olan Rinspeed Snap, her türlü amaçta kullanılabilecek farklı platformlarla geleceğin ulaşımından izler taşıyor.

Advertisement

İçerisinde “bahçesi” olan otomobil projesiyle geçtiğimiz yılın en akılda kalan markalarından birisi olan Rinspeed, CES 2018‘de de bu istikrarını sürdürme konusunda fazlasıyla iddialı. İsviçre merkezli üreticinin önümüzdeki ay düzenlenecek olan organizasyona getirmek üzere ilk detaylarını paylaştığı yeni projesi Snap, otonom ulaşıma farklı bir açıdan bakıyor. General Motors’un ortaya koyduğu Surus konseptine benzer yapıda bir platform olan Snap, her türlü kullanım alanında hizmet verebiliyor. İstenirse toplu ulaşım için bir minibüse veya ticari amaçlı nakliye işlerini yapabilecek bir araca dönüşen konsept, ciddi anlamda fonksiyonel kullanım yelpazesine sahip.

Tek seferde 100 kilometre menzil

Tamamen elektrikli olan Snap’in teknik verilerine baktığımızda şimdilik ortalama olarak nitelendirebileceğimiz rakamlarla karşılaşıyoruz. 4.685 milimetre uzunluğu ve 1.700 kilogram ağırlığı bulunan platformda 68 beygir güç üreten elektrik motoru görev yapıyor. Tek başına 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 5 saniyede tamamlayabilen Snap’in erişebildiği maksimum sürat değeriyse 80 km/s. Altyapıda kullanılan 12 kWh’lık bataryaların tek seferde sunduğu menzil değeriyse 100 kilometre.

Elektrikli oluşu kadar teknolojisiyle de dikkat çeken Snap’te WiFi, 5G bağlantı desteği ve yolu anlık analiz eden yaya algılama destekli sensörler kullanılıyor. Rinspeed’in verdiği bilgilere göre platformun üzerine eklenecek olan podlarda; LED ambiyans aydınlatması, sesli komut algılayabilen sanal asistan ve kullanıcıyı tanımak adına iris tarayıcı gibi özellikler de sunulacak. Şimdilik kullanıma sunulmasıyla ilgili herhangi bir bilginin bulunmadığı Rinspeed Snap, CES 2018 listemize üst sıralarda girmeyi başardı.

Video