reklamı kapat

POPÜLER

İçerisinde “bahçesi” olan Tübitak destekli elektrikli otomobil: Rinspeed Oasis [Video]

İsviçreli üretici Rinspeed önümüzdeki ay kullanıcıların karşısına çıkaracağı konsept otomobiliyle, otomobil tasarımında yeni bir boyut getirmeye hazırlanıyor.

“Gün doğmadan neler doğar?” Her seferinde, geleceğin teknolojilerini bize şimdiden gösteren sektörlerden biri olarak lanse ettiğimiz otomobil endüstrisinde, geride bıraktığımız her gün bizlere bu sözü hatırlatmayı başarıyor. Her geçen gün gelişmekte olan akıllı ve elektrikli otomobiller daha fütüristik tasarımlarla karşımıza çıkıyor. İsviçre merkezli üretici Rinspeed, önümüzdeki ay düzenlenecek olan CES 2017 organizasyonunda kullanıcıların karşısına çıkaracağı konsept otomobili Oasis ile, otomobil tasarımına fantastik bir dünyanın kapılarını aralıyor.

oasis15
Konu bir elektrikli araba olunca kullanıcılar için akla gelen ilk kriter haliyle sunulan menzil değeri ve şarj süresi oluyor. Lakin Rinspeed, Oasis’te öyle tasarım detaylarına yer veriyor ki, bu araçta teknik değerlere olan ilgi ikinci plana geriliyor. Oasis’in zeminini tamamen ahşaptan yapan Rinspeed bu ahşap zeminin tamamen gerçek olduğu bilgisini veriyor. Bununla birlikte araç içerisinde yer alan diğer tüm ögelerde olduğu gibi, fazlasıyla fütüristik fonksiyonel bir direksiyon karşımıza çıkıyor. Otonom sürüş sırasında adeta bir masaya dönüşebilen direksiyonla birlikte adeta aracın içerisi ofise bürünebiliyor. Konsept dahilinde Harman Kardon ses sistemi ve 5K ekrana yer veren Rinspeed, Oasis’te yer verdiği bir özellikle otomobil tarihinde bir ilke imza atıyor.

oasis5
İçerisinde taşınabilir bir “bahçe” olan Oasis bu özelliğiyle akıllardaki yerini koruyacağı kesin. Araç içerisinde akıllı sürüş asistanı bulunan Oasis’te dış tarafta yer alan sensörler sürücüyü karşılıyor ve yayaları holografik yazı yoluyla uyarıyor. Araç çevresini 360 kontrol edebilen bu sensörler otonom sürüşün tam performans çalışmasında da önemli rol üstleniyor. Geliştirme aşamasında Tübitak’ın da bulunduğu Oasis’in leriki süreçte otonom sürüş teknolojisiyle kullanılmak üzere sipariş teslimatı, taksi ve kurye olarak da kullanılması için çalışmalar yapılıyor. Rinspeed’in Oasis projesi ve diğer konsept modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO