reklamı kapat

POPÜLER

Sürücülere elveda vakti: Volkswagen Sedric ile geleceğin otomobil teknolojisi [Video]

11 Mart 2017

Beşinci seviye otonom sürüş teknolojisiyle birlikte gelecek olan Sedric, Volkswagen‘in gelecek vizyonunu temsil ediyor.

Otomobil üreticilerinin “geleceğin otomobili” başlığı altında tanımladığı tasarımlar günümüzde bir hayli kafa karıştırıcı olsa da en azından iki kriterde şu anlık ortak nokta sağlanmış durumda. Elektrik gücü ve otonom sürüş teknolojisi. Volkswagen’in Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıttığı Sedric, sürücüye tamamiyle ihtiyaç duymayan ilk konsepti ünvanıyla karşımıza çıktı. Aracın tasarımıyla ilgili üstüne yapılabilecek değerlendirmeler şüphesiz var. Lakin zaman ilerledikçe bu ve bunun gibi otomobillerin geleceğe hakim olacağını düşünmek kimilerini mutlu kimilerini mutsuz edebilir.


Dış tasarımla ilgili konuşmadan evvel içeriyle ilgili değerlendirme yapmakta fayda var. Sedric, beşinci seviye otonom sürüş teknolojisine sahip olduğu için sürücüye ihtiyaç duymuyor. Bu yüzden aracın içerisinde ne bir direksiyon ne de ayrı bir sürücü kabini var. Birbirine karşılıklı olarak dört kişinin oturabileceği düzende koltuklardan bir araya gelen kabini bir evin oturma odası kıvamında olan aracın taban döşemesi tahtadan olması da bizlerde bu düşüncenin oluşmasında büyük etken oldu. Sedric’in içerisinde, Tübitak destekli elektrikli otomobil olarak hatırlayacağınız Rinspeed Oasis‘te olduğu gibi küçük bir bahçeye bile yer verildiğini görüyoruz. Konsolunda OLED teknolojisine sahip yüksek çözünürlüklü bir ekranı bulunan Sedric’in yapısı normal otomobilden farklı olduğundan, içerisi dış bölümün yoğunlukla cam olmasından ötürü oldukça ferah.


Tamamen elektrikli olan ve bataryaları tabanında konumlandırılan aracın formu kutu şeklinde tasarlanmış. İçerisinde olduğu gibi dışarısındaki ışıklandırmaları da elektronik olan araçta dinamik bir far grubu kullanılıyor. Projesi, tasarımı ve geliştirme süreci tamamen Volkswagen ekibi tarafından markanın Wolfsburg‘da bulunan araştırma merkezinde geliştirilen Sedric’i özel kılan bir diğer detay da markanın OneButton adını verdiği özel anahtar. Sesli komut algılama desteğine sahip olan Sedric’i bu anahtar üzerindeki tek tuşa basarak çağırmak mümkün. Menzil ve batarya gibi teknik değerleri henüz paylaşışmayan Sedric, Volkswagen grubunun gelecekteki otomobillerinin ilk yüzünün simgesi olarak karşımıza çıkarken 2030 yılına gelindiğinde bu ve bunun gibi araçları yollarda göreceğimizle ilgili düşüncelemerimiz de fazlasıyla kuvvetlenmiş durumda. Bekleyip göreceğiz.

VİDEO

YORUMLAR