reklamı kapat

POPÜLER

Güncellemeyle birlikte iTunes’un uygulama desteği son buluyor

Büyük bir kullanıcı kitlesi olan iTunes salı günü yayınlanan güncellemeyle birlikte önemli bir özelliğe veda etti. Apple‘ın yeniden tasarladığı uygulama artık tamamen müzik, film, dizi, sesli kitap ve podcast satışına odaklanıyor. Telefon veya tabletinizde kullanmak üzere uygulama satın almak için ise kullanılamıyor.

Bildiğiniz gibi iPhone veya iPad sahiplerinin bu cihazları bilgisayarlarıyla eşzamanlaması mümkün. Bu işlem için ise iTunes aracılık vazifesi üstleniyor. Fakat bu eş zamanlama sadece verileri bir yerden diğerine aktarmakla sınırlı kalmıyordu. Uygulamaları da eşzamanlamak mümkündü. Örneğin bilgisayarımıza indirdiğimiz iTunes üzerinden ücretli bir uygulama satın alabiliyor, ardından eşzamanlama özelliğiyle bu uygulamanın iPhone veya iPad’imize kurulmasını sağlayabiliyorduk. Yapılan son güncellemeyle birlikte bu özelliğe elveda diyoruz.

iTunes 12.7 ile birlikte menüye baktığımızda müzik, film, dizi, podcast ve sesli kitap seçeneklerini görüyoruz. Uygulamalar başlığı ise artık iTunes’ta yer almıyor. Bundan sonra iPhone veya iPad’e uygulama indirmek için sadece bu cihazlarda yer alan uygulama mağazalarını kullanmak gerekiyor.

Eğer iTunes’u farklı zil sesleri indirmek için kullanıyorsanız bunun için de artık AppStore’u tercih etmeniz gerekiyor. Daha önceden satın alınan zil seslerine ise AppStore’dan veya zil sesi ayarlarından erişebiliyorsunuz.