reklamı kapat

POPÜLER

mercedes benz, g code

Güneş enerjisini elektriğe çeviren sıra dışı Mercedes

Alman otomobil devi Mercedes-Benz eşi benzeri olmayan bir otomobil konseptiyle karşımızda. Mercedes’in yeni SUV konsepti tasarımıyla, donanımıyla değil; güneş enerjisini elektriğe çeviren gövdesiyle fark yaratıyor.

Yeni otomobil konseptine G Code ismini veren Mercedes, elektrikli otomobillerden tamamen farklı bir araç üretmiş. G Code sabit durumdayken gövdesi adeta güneş paneli işlevi görüyor ve güneş enerjisini otomatik olarak elektriğe çeviriyor. Ürettiği elektriği, elektrikli otomobillerdeki gibi dahili bataryaya aktarmak yerine, hidrojenle sentezleyerek motor için yakıta dönüştürebilmesi de cabası.

Ön tekerler hidrojen motoruyla hareket ederken, arka aksları elektrikli motoru hareket ettiriyor. Mercedes’in hidrojen üretimi için başvurduğu yollar da bir hayli ilginç. Araç hareket halindeyken gerekli takviye gücü, G Code’un süspansiyon sistemi sağlıyor.

Mercedes G Code’un şimdilik yalnızca konsept fikir olduğunu hatırlatalım. Ancak geleceğin otomobil teknolojisinin nerelere varacağını şimdiden görmek gerçekten heyecan verici.