reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQXX

Mercedes cephesinde güneş panelli elektrikli otomobil dönemi başlıyor

EQXX ile kısa vadeli bir gelecek gösterimi yapan Mercedes, bu araçta konumlandırdığı önemli donanımları en kısa sürede seri üretime yansıtacak.

Mercedes’in CES 2022 kapsamında gösterimini yaptığı Vision EQXX konsepti pek çok noktadan bizi bekleyen yeni mühendislik detaylarını barındırıyor. Adında da barındırdığı vizyon ile Alman üreticinin elektrikli otomobil geleceğindeki bakış açısını temsil eden model, özellikle teknik anlamda irdelenmesi gereken parçalar barındırıyor. Marka tarihinin en verimli otomobili konumunda olan EQXX, 0,17 cd’lik sürtünme katsayısıyla bu alanda dünya rekoru niteliklerini de taşıyor. EQS’in 0,20 cd değeriyle rekoru elde tutan Mercedes, daha iyisi için de hazır olduğunun mesajlarını çok net bir şekilde verdi. EQXX’in altyapısındaki yeni batarya teknolojisiyle birlikte dışarıda barındırdığı bazı donanımlar da önümüzdeki süreçte seri üretim modellere yansıtılacak. Tanıtımda dikkat çeken güneş paneli de bunlar arasında başı çekiyor.

Mercedes EQXX güneş paneli sisteminin öne çıkanları

Tanıtımıyla birlikte detaylarına yakından baktığımız EQXX’in verimlilik adına önemli ayırt edicilerinden birisi şüphesiz güneş panelleri. Markanın resmi kaynaklarından gelen bilgilerde bu panelin 1.000 kilometrelik toplam menzil değeri sunabilen otomobile 25 kilometrelik katkı yapabileceğine yer verildi. Bu rakam şimdilik devede kulak gibi görünse de, panel sisteminde tıpkı batarya hücrelerinde olduğu gibi önemli geliştirmelerin yapılmasıyla senaryo bir anda bambaşka noktalara gidebilir. 2024 yılından itibaren EQXX’deki yeni ve üst düzey verimlilik sunan altyapıyı seri üretim modellerine taşıyacak olan marka, güneş paneline de aynı yaklaşım içerisinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer dış basına yapılan açıklamalar resmiyete dökülürse, 2024-2025 aralığında sunulacak yeni Mercedes modellerinde güneş panel sistemini de en güncel haliyle görmeye başlayacağız. Altyapı itibarıyla sektördeki örneklerden farklı olacağı da vurgulanan bu sistem için Mercedes’in Almanya merkezli enstitüler ile ortak çalışma yürüttüğü de gelen bilgiler arasında. Tavana entegre edilecek olan bu özellik kullanıcılar tarafından opsiyonel olarak satın alınabilecek. EQXX ile ilgili merak ettiğiniz detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Mercedes EQS; elektrikli ailenin amiral gemisiyle tanışın