reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz VISION EQXX

1.000 km menzilli Mercedes-Benz VISION EQXX için tarih verildi

Daha önce de müjdesi verilen 1.000 km menzilli Mercedes-Benz VISION EQXX için resmi tarih açıklanmış durumda. İşte detaylar;

Mercedes-Benz VISION EQXX, 2030 yılında tamamen elektriğe dönecek dev otomobil üreticisi için bir test platformu olacak ve 3 Ocak 2022 tarihinde resmi olarak görücüye çıkarılacak.

Yayınlanan ilk fotoğrafını yukarıda gördüğünüz araç, direkt olarak aşırı yüksek verimliliğe odaklanıyor. İlk duyurusu yapıldığında 1.200 km, daha sonra ise 1.000 km gerçek menzile sahip olduğu açıklanan tamamen elektrikli araç, Mercedes-Benz COO’su Markus Schäfer’a göre EQS’ten yüzde 20 daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip pil hücreleri kullanıyor.

Mercedes-Benz VISION EQXX, yukarıda da söylediğimiz gibi firmanın diğer elektrikli otomobilleri gibi ticari hale getirilmeyecek. Firma birçok yeni teknolojiyi ilk olarak EQXX üzerinde test edecek ve burada öğrendikleri ile gelecek elektrikli otomobil modellerinin verimliliğini çok daha iyi hale getirecek.

Daha verimli elektrikli araçlar sürücülere daha fazla menzil getirecek. Buna bağlı olarak da yakın gelecekte en basit elektrikli otomobillerin dahi bir “menzil sorunu” olmayacak, menzil endişesi sürücülerin aklından çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes-Benz VISION EQXX yanında firma Vision AVTR gibi konseptler üzerinde de çalışıyor

Kısaca hatırlamak adına 2009 yılında çıkan orijinal Avatar filminden ilham alınarak hazırlanan konsept otomobil Mercedes-Benz Vision AVTR, gerçekten oldukça fütüristik bir tasarıma sahipti.

Avatar’ın arkasındaki isim James Cameron desteğiyle hazırlanan araç, bir direksiyon taşımıyor. Geleceğin otonom yani sürücüsüz sistemler üzerine kurulduğu göz önüne alındığı zaman sürpriz olmayan bu detay, aracın yaşam alanını oldukça değiştiriyor. Burada kontrol için joystick benzeri bir kontrol mekanizması bulunuyor.

Arka kısmında 33 farklı açılıp kapanabilen “kanat” yer alan Vision AVTR, firmaya göre bunları kullanarak dışarıdaki kişilerle iletişim kurabiliyor. Işıklı ve hareketli lastikleriyle yan gidebilen ilginç konsept Vision AVTR, biyometrik sensörleriyle sürücüyle bağ dahi kurabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Ferrari’nin son harikası ile tanışın