reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo, otomobillerin ön camını dev bir HUD ekranı yapmak istiyor

Dünyanın en büyük ve yenilikçi otomobil markalarından Volvo, yaptığı yeni yatırım ile otomobillerin ön camını dev bir HUD ekranı haline getirmek istiyor.

Volvo, resmi bir açıklama ile İsrail merkezli Spectralics firmasına “Tech Fund” altında yatırım yaptıklarını açıkladı. Firma bu yatırım ile otomobilleri daha güvenli yapacak ve aynı zamanda araç içi deneyimi devrimsel hale getirecek yenilikçi teknolojilere erken erişim sağlayacaklarını aktarıyor.

Burada öne çıkarılan ana gelecek ise Spectralics tarafından geliştirilen MLTC isimli bir optik film oluyor. Bu şeffaf yapıdaki filmin, otomobillerin ön camlarını baştan sona bir HUD ekranı haline getirebileceği aktarılıyor.

Bunun nasıl olacağını da firma yukarıdaki konsept görsel ile açık olarak gözler önüne seriyor. Bu sistem istendiği seviyede olursa gelecekte araçlar aklınıza gelebilecek her türlü veriyi / bilgiyi ön cam yansıtabilir, AR yani artırılmış gerçeklik temelinde büyük imkanlar getirebilir.

Örneğin Volvo’nun örneğinde navigasyon yola yansıtılmış ve yola çıkan Sığın’ın uyarısı hız limiti ile beraber ekrana konulmuş. Bu tarz sistemler gelecek için gerçekten önemli görünüyor ancak altyapının ne zaman gerçek olacağı henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo en son Polestar 5 ile gündeme gelmişti

Volvo tarafından aldığı güç ile dikkat çeken Polestar, pazara şimdiye kadar Polestar 1 ve Polestar 2 isimli iki farklı araç ile çıktı. Polestar 1 hibrit temelde, Polestar 2 ise tamamen elektrikli temelde hazırlanmıştı.

Daha sonra crossover SUV Polestar 3 ile ses getiren firma, SUV olacak Polestar 4 üzerinde de aktif olarak çalışıyor. Ayrıca artık net olarak Polestar 5 de geliyor. Geçtiğimiz günlerde ilk tasarımı gösterilen elektrikli sedan, resmi olarak 2024 yılında üretime alınacak.

Polestar Precept konseptini temel alan araç, aşırı uçuk olmayan şık bir tasarımla karşımızda bulunuyor. Pazarda Tesla Model S, Mercedes-Benz EQS, Audi E-tron GT ve Lucid Air gibi araçların karşısına çıkacak Polestar 5, henüz teknik olarak detaylandırılmıyor.

İlginizi Çekebilir

Pazarın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın