reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo’dan elektrikli otomobil dinamikleri için”blockchain” odaklı önemli hamle

Elektrikli otomobillerinde Blockchain teknolojisi uygulayan ilk üretici konumunda olan Volvo, yeni yatırımla bunu bir üst noktaya taşıyor.

Elektrikli otomobil konusunda önemli hamlelere devam eden Volvo, şirketin teknoloji fonu aracılığıyla blockchain teknoloji şirketi Circulor’a yatırım yaptı. Gerçekleştirilen bu anlaşmayla birlikte blockchain teknolojisi kullanılarak elektrikli otomobillerin pillerinde kullanılan kobaltın izlenebilirliğini artırmak için devam eden çalışmalar hızlandırılacak. Circulor’un blockchain teknolojisi bugün İsveçli üreticinin pil tedarik zincirinde kullanılıyor ve XC40 Recharge P8’de kullanılan kobaltın yüzde 100 izlenebilirliğini sağlıyor. XC40 Recharge P8’in üretimi bu yılın sonlarında doğru Belçika’daki Gent fabrikasında başlayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo karbon ayak izi için de daha kapsamlı bir kapı aralıyor

Volvo tarafından Circulor’a yapılan yatırım, her iki şirketin odaklarını kobaltın ötesine genişletmesine izin veriyor. İkili arasındaki blokchain teknolojisi işbirliğini, CO2 ayakizlerinin izlenmesi ve azaltılması gibi başka alanlara genişletme olanağını da araştırıyor. Bu işbirliği ayrıca Circulor’un otomotiv ve diğer endüstriler için etik kaynak sağlama ve standartlar belirleme potansiyeline yardımcı oluyor. İsveçli marka, tedarik zincirine blockchain teknolojisi uygulayarak pillerinde kullanılan kobaltın küresel izlenebilirliğini sağlayan ilk otomobil üreticisi olarak da sektördeki önceliğini sürdürüyor. Circulor tarafından geliştirilen teknoloji, Volvo Cars’ın pil tedarikçileri CATL ve LG Chem ile birlikte uygulanıyor.

İlginizi çekebilir

Bisikletle SUV’yi harmanlayan Karoq Velo