reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Tanışma rehberi; Volvo modellerindeki versiyon sembollerin anlamları

Ürün gamındaki elektrikleşme sürecini resmen başlayan Volvo, beraberinde getirdiği yeni harflerle birlikte kendi içerisinde modelleri çeşitlendiriyor.

İlk elektrikli modelini XC40 Recharge üzerinden kullanıcılara buluşturmaya hazırlanan Volvo, iki hafta önceki tanıtımın ardından üretim ve sipariş sürecine doğru eğilmeye başladı. 408 beygir güç ve 400 kilometre menzil gibi gayet tatmin edici rakamlarla meraklılarına merhaba diyen model, XC40 P8 AWD Recharge adıyla ürün gamındaki yerini almış durumda. Son dönemlerde modelleme sürecini Audi örneğinde olduğu gibi rakamlar ve harfler üzerinden şekillendiren İsveçli üretici için bazılarımızda soru işaretleri de yaşanmış olabilir. Hal böyle olunca da kullanıcıları bekleyen önümüzdeki süreç için de bazı soru işaretlerini açıklama ihtiyacı ortaya çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo modellerindeki harf ve rakamlar ne anlama geliyor?

Ailenin detaylarını incelemeye dilerseniz ilk olarak en yeni üye olan elektrikliden başlayalım. İlk kez XC40 Recharge ile gördüğümüz ve bundan sonraki tam elektrikli versiyonların tamamında göreceğimiz “P” harfi, “saf elektrik” anlamına geliyor. Harfların ardından göreceğimiz rakamlar ise versiyonda kullanılan batarya paketinin kapasitesine işaret ediyor. Bunun için yine XC40 örneğindeki P8‘e baktığımızda, kapasitenin 80kWh oluşunu anlıyoruz. Önümüzdeki süreçte P8’in üstünde bir versiyondan ziyade P6 ve P7 gibi alt versiyonları görme ihtimalimizin daha yüksek olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Halihazırda satışta olan versiyonlardan bildiğimiz “T” harfi ise elektrik ve içten yanmalı motorun birlikteliğini simgeleyen TwinEngine‘den geliyor. Doğrudan hibrit olarak yorumlayacağımız bu versiyonların en üstü de şu anda T8 tarafından temsil ediliyor. Volvo rozetiyle göreceğimiz “B” harfi ise başlangıç jeneratörünü merkeze alan 48V hibrit sistemli araçlarda karşımızda olacak. 2025 yılına gelene kadar satışlarının yarısından fazlasını elektrikli modeller üzerine oluşturmayı hedefleyen İsveçli üreticiyi, ağırlıklı olarak da bu modelleri üzerinden gündemde görmeye hazır olmakta fayda var.

İlgili video

Volvo XC40 Recharge