reklamı kapat

POPÜLER

2021 Mercedes S-Serisi

Tanıtım kokpitten başladı; 2021 Mercedes S-Serisi iç dünyasındaki heyecan verici yenilikler

Kullanıcı deneyimine doğrudan etki edecek ilgi çekici özelliklerle sahip olacağını göstermeye başlayan 2021 Mercedes S-Serisi, ailenin diğer isimleri için de referans niteliğinde.

Beraberinde referans olacak önemli değişimler getirmesi beklenen 2021 Mercedes S-Serisi için çözülme süreci planlandığı gibi kokpitten başladı. Marka, aracın kendisinden evvel yeni bilgi-eğlence sistemi ve bazı elektronik özelliklerin tanıtımını gerçekleştirdi. Dijital olarak gerçekleştirilen etkinlikle gösterimi yapılan dinamiklerin arkadaki yolcuları da bir hayli kapsamlı şekilde etkileyeceğini görebiliyoruz. Yeni sistemle birlikte arkadaki yolcula da öndeki ile aynı kapsamlı bilgi-eğlence ve konfor özelliklerinden yararlanıyor. Burada donanım seviyelerine göre değişmekle birlikte üç adede kadar dokunmatik ekran ve “Hey Mercedes” gibi çeşitli farklı kontrol seçenekleri devreye giriyor. OLED teknolojisi üzerine geliştirilen yeni ekranlarla birlikte S-Serisi’nin içindeki fiziksel tuşlarda da sadeleşmeye gidilmiş durumda.

2021 Mercedes S-Serisi

2021 Mercedes S-Serisi kokpitinde heyecan veren yenilikler

Donanımların geliştirilme sürecinin merkezine tamamiyle insan faktörü ve kişisel deneyimin alındığı ilk andan itibaren altı çizilen detaylar arasında. Örneğin, yeni sürücü ekranındaki dinamiklerle, gözlük takmak zorunda kalmadan gerçek bir üç boyutlu efekt elde ediliyor. Güvenlik konusu da bu mimarinin temelini oluşturuyor. Bundan sonraki yeni modellerde de göreceğimiz ikinci nesil MBUX ,artık klasik bir PIN girişinin yanı sıra yeni bir kimlik doğrulama yöntemi sunuyor. Parmak izi, yüz ve ses tanımayı birleştirerek bireysel ayarlara erişim veya araçtan dijital ödemelerin doğrulanması da kullanıcıları bekleyen özellikler arasında.

Otonom araçların da merkezinde olan bu “kullanıcı tanıma” yapısı, sürücüye göre favori radyo istasyonu ve önceden seçilmiş ayarlar gibi kişisel tercihleri kaydetmeyi mümkün kılıyor. Mercedesi bunun için araçta yedi adede kadar farklı profil kaydetmeyi mümkün kılmş. Profiller, Mercedes Me uygulamasına kaydedilerek diğer araçlarda da uygulanabiliyor.

Markaya göre, yeni MBUX’un benzersiz özelliklerinden birisi de elektronik asistanlar ve sensör verileriyle ağ bağlantıs. Örneğin, 2021 S-Serisi’ndeki çıkış uyarı işlevi artık bir yolcunun araçtan ayrılmak istediğini tanımak için kameralar kullanıyor. Kör noktada başka bir araç yaklaşıyorsa, aktif ortam aydınlatması çıkış uyarı sisteminin bir parçası oluyor ve kırmızı renkle uyarı veriyor. Araçta iki farklı baş üstü ekranı olduğunu da görüyoruz. Boyutlarıyla birbirlerinden ayrılan bu ünitelerin aha büyük olanı renkli artırılmış gerçeklik desteği sunuyor. Bu sayede, navigasyon kullanımı sırasında, animasyonlar sanal olarak yol şeridine yansıtılıyor ki bu da sürüş deneyimi için yepyeni ve heyecan verici bir boyut demek. Yeni Mercedes S-Serisi barındırdığı diğer dinamiklerle de otomobil meraklıları için heyecan verici olacak.