reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi 12

Akıllı telefon sektörünün temeli yeni yılda “50 megapiksel” olacak

Akıllı telefon pazarına yönelik sağlam kaynaklardan Ice Universe, bugün geleceğe yönelik kamera odaklı yeni bilgiler verdi.

Geçtiğimiz günlerde konuşan Ice Universe’e göre akıllı telefon sektörü 2022 yılında 200 megapiksel ana kameraya sahip telefonlar karşımıza çıkaracak. Sektör burada 108 megapiksele oranla devasa bir sıçrayış yapacak.

Ancak elbette 200 megapiksel sensörler pahalı olacak ve genelde üst seviye birkaç cihazda olacak. Sektörün geneli ise ana kamera olarak 50 megapiksel seviyesine inecek. Kaynağa göre Xiaomi, OPPO, Vivo, IQOO, Realme, OnePlus, Huawei ve Honor imzalı çok sayıda telefonda 50 megapiksel ana kamera kullanılacak.

Samsung’un ise yeni yılda üst seviye özelinde (Örneğin Galaxy S22) 108 megapiksel ana kamera kullanmaya devam edeceği, bu konuda ısrarcı olduğu aktarılıyor. Bu yıl 108 megapiksel ana kameraya birçok telefonunda yer veren diğer isimlerin 50 megapiksele inmesi ise fotoğraf kalitesinin düşeceği anlamına gelmiyor.

Tam tersine 50 megapiksel sensörler yüksek ihtimalle daha büyük olacaklar ve daha rahat işleneceklerinden daha iyi sonuçlar sunacaklar. Bu bahsi geçen 50 megapiksel sensörlerin arkasında ise sürpriz olmayacağı üzere Sony ve Samsung olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon sektörü yeni yılda 200 megapiksel seviyesine geçiş ile daha çok ses getirecek

Kaynağa göre 200 megapiksel konusund ilk adımı Motorola / Moto atacak. 2022’nin ikinci yarısında ise Xiaomi imzalı bir 200 megapiksel kameraya sahip akıllı telefon lanse edilecek. Bu firmalara 200 megapiksel kamerayı sağlayacak olan isim Samsung ise kendisi 200 megapiksel kameralı telefon modelini ancak 2023 yılında raflara çıkaracak.

Hep söylediğimiz gibi daha yüksek megapiksel daha yüksek fotoğraf kalitesi anlamına gelmiyor. Ancak gelişen yapay zekâ teknolojileri sayesinde artık telefonlar yüksek çözünürlüğü işleyerek ve çoğu zaman çözünürlüğü düşürerek oldukça iyi sonuçlar yani çıktılar verebiliyor. Fotoğraf kalitesini esas olarak sensör boyutu etkiliyor ve 200 megapiksel sensörün ufak olması da kesinlikle beklenmiyor.

Not: Görsel LetsGoDigital konseptidir.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan çok ilginç akıllı telefon konsepti