reklamı kapat

POPÜLER

Güneş enerjisiyle telefonu şarj edebilen şapka

Akıllı telefonların kullanım süresinin yetersiz olması ve kullanıcıyı yarı yolda bırakması gerçekten can sıkıcı bir durum. Özellikle de dışarıdaysanız ve telefonu şarj etmeniz mümkün değilse tüm dünyayla irtibatınız bir anda kesilebiliyor. Powerbank’ler belirli bir sayıda şarj sağlasa da onlar da sonunda bitiyor. Güneş enerjisiyle şarj eden cihazları ise elinizde taşımak pek mantıklı bir seçenek gibi görünmüyor. Geliştirilen bu şapka, ek bir cihaz taşımaya gerek kalmadan cebinizdeki telefonu şarj etmeyi sağlamasıyla dikkat çekiyor.

SolSol (İspanyolca’da Sol “güneş” anlamına geliyor) isimli bu şapka, ön tarafında yer alan güneş paneli sayesinde güneşten enerji alıyor ve bunu telefona iletiyor. Bunu da şapkada bulunan USB girişi aracılığıyla yapıyor.  Şapkadan yalnızca 200 mAh güç alınabiliyor ve bu değer normal şarj cihazlarının ve taşınabilir şarj cihazlarının kat kat gerisinde. Fakat güneş enerjisinden elektrik sağlandığı için şarj edilme gibi bir ihtiyaç duymayan şapkanın devamlı olarak cihazları az da olsa şarj edebilmesi bu eksiği kapatıyor. Ayrıca bazen yüzde 1 şarjın bile önemli olabildiğini düşünürsek SolSol’un başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

USB girişi sayesinde Android cihazları, tabletleri, hoparlörler, GoPro’yu ve kulaklıkları şarj edebilen şapka, henüz iOS 10’lu cihazları şarj edemiyor olsa da eski iOS versiyonuna sahip cihazları şarj edebiliyor. 56 dolar fiyat etiketli SolSol’a buradan göz atabilirsiniz.