reklamı kapat

POPÜLER

Apple AR / VR Başlık LOG Konsept

Gurman: “İlk Apple AR / VR başlık çok güçlü ve pahalı olacak”

Apple AR / VR başlık modeli bugün bir kez daha gündemde. Model hakkında bir kez daha analist Mark Gurman konuştu.

Apple tarafının uzun zamandır gündemde olan ilk AR / VR başlığı, geçtiğimiz günlerde ertelendi haberiyle gündemdeydi. Mark Gurman, kaynaklarından aldığı bilgi üzerinden bazı sorunlar yaşanan başlığın 2023 yılına kaldığını açıklamıştı. Ünlü Apple analisti ürün hakkında bugün bir kez daha konuştu. Gurman’ın son açıklamasına göre çok merak edilen ürün tam 2 bin doların üstünde bir fiyata sahip olacak.

Bunun arkasında söylendiği kadarıyla modeldeki gerçekten çok gelişmiş donanımlar yer alıyor. Geçtiğimiz hafta duyduğumuz kadarıyla ürün bünyesinde üç farklı ekran (Ana çözünürlük göz başına tam 8K olacak) taşıyacak ve iki farklı işlemci ile gelecek.

Gücünü 14 inç MacBook Pro’da da kullanılan 96W güç adaptöründen alacak başlık, ana işlemcisiyle yeni MacBook Pro’lardaki M1 Pro seviyesinde güç sunacak. Yani Apple imzalı ilk model gerçekten inanılmaz performanslı bir seçenek olacak ve bu konuda tüm rakiplerini geride bırakacak. Üründeki bu işlemcide en az 14 grafik çekirdeği görev yapacak.

Apple’ın ilk AR/VR başlığı üzerinde “Technology Development Group” adı altında 2 binden fazla kişi ile çalışmalar yaptığını belirten Gurman, başlığın oyun ve eğlenceye odaklanan rOS işletim sistemi üzerine kurulacağını da aktarıyor.

Numaralı lens seçeneğine sahip olacağı aktarılan Apple imzalı ilk AR/VR başlık, bu sayede gözlük kullanan kişilerin gözlüksüz deneyimleyebilecekleri bir seçenek olacak ve gelişmiş ses teknolojilerini bünyesinde taşıyacak. Henüz bu konu net değil ancak modelin bünyesinde yerleşik bir hoparlör sistemi ya da kulaklık sistemi yer alabilir.

İlginizi Çekebilir: Gelin, Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın