reklamı kapat

POPÜLER

Hacker’lar da basit şifreler kullanıyor

Antivirüs firması Avast‘ta çalışan araştırmacıların analizi, hacker’ların da sıradan kullanıcılar kadar basit şifreler kullandığını ortaya koydu. Firmanın yıllardır analiz ettiği kötü amaçlı yazılımlardan toplanan şifrelerin yaklaşık 40 biniyle bir örneklem oluşturan araştırmacılar, bu şifrelerden sadece yüzde 10’unu kırılamayacak kadar güvenli buldu.

Şifre analizi, hacker’ların şifre tercihlerine dair başka bilgileri de gözler önüne seriyor. Buna göre örneklem grubundaki 40 bin şifreden neredeyse hiçbirinde büyük harf kullanılmamış. Pek çok hacker İngilizce kelimelerle şifre oluşturmayı tercih ederken “pass” (şifre) ve “root” (kök) gibi kelimeler pek çok şifreye dahil edilmiş. En sık kullanılan kelimenin ise “hack” olduğu belirlenmiş. Ortalama 6 karakter uzunluğunda olan 40 bin şifreden sadece 52’si 12 karakterden oluşuyormuş.

Hacker’ların bu kadar basit şifreler tercih etmesi diğer hacker’lardan korkmamalarıyla veya gerçekte tercih ettikleri güvenli şifreleri kötü amaçlı işlerinde kullanmamalarıyla açıklanabilir. Yine de dünyanın en karmaşık şifrelerini seçmesini bekleyeceğimiz hacker’ların bizler kadar basit tercihlere yönelmesi, onların da unutmaya yatkın beyinlere sahip sıradan kişiler olduğuna işaret ediyor.

YORUMLAR