reklamı kapat

POPÜLER

İlk uçan otomobilleri Toyota mı üretecek?

Biz daha uçan kaykayımızı bekleyeduralım, Toyota uçan otomobil fikrini değerlendirmeye başlamış bile.

Japon otomobil üreticisi, uçan araç teknolojisinin üzerinde çalıştıkları en gelişmiş teknolojilerden biri olduğunu, ancak yerden metrelerce yükseklikte istediği yönde giden araçlar hayal etmememiz gerektiğini belirtiyor. Buna göre Toyota’nın araçları George Jetgil’in kullandığı araç gibi fersah fersah yüksekte uçmayacak, yalnızca sürtünmeyi azaltmak için yerin birkaç milimetre üzerinde süzülecek.

Ancak firma, bu konudaki çalışmalarını ne zaman başlattığı veya araştırmaların ne kadar ilerlediği konusunda bir bilgi vermiş değil. Üstelik geliştirilen aracın seri üretime geçirilip geçirilmeyeceğini de bilmiyoruz. Sonuçta bu türden yeni bir teknoloji altyapı düzenlemelerinin yanı sıra yasal düzenlemeleri de beraberinde getirecektir.

Son zamanlarda Google ve Volvo gibi firmalardan yeni sürüş teknolojilerine ilişkin haberler ardı ardına gelirken Toyota’nın da “süzülen” araçlar üzerinde çalıştığını bilmek güzel. Sonuçta üretilecek araçlar yola çıkmasa dahi, bir gün gerçekten uçacak bir aracın yapımına giden yolda epey mesafe kat edilmesini sağlayabilir.

Haberde kullanılan görsel temsilidir

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“İlk uçan otomobilleri Toyota mı üretecek?” için 2 cevap

  1. ismail ozan izci dedi ki:

    toyota önce adam gibi bir “designer” bulmalı, 96 corolla dan sonra yüzyılın en kötü tasarımlı araçlarını ürettiler, geleceğin tasarımı dedikleri de berbat görünüyor.

  2. cagatay dedi ki:

    Sen sus fakir , gerçekte şahin kullanır burada uzay gemisi gibi arabayı eleştiriyor .