reklamı kapat

POPÜLER

google-chrome

Google Chrome ile güçlü şifre oluşturma [Nasıl yapılır?]

Google Chrome ile şifrenizi güçlü hale getirmek diğer alternatiflerine oranla hem daha kolay hem de ücretsiz yapılabiliyor.

Google Chrome şifrenizi daha güçlü hale getirmede size bir kılavuz olabilir. Google Chrome, tüm çevrim içi hesaplarınız için şifreleri kaydetmeyi öneriyor. Daha sonra “Akıllı Kilitleme” özelliğinin bir parçası olarak bunları Google hesabınıza kaydediyor ve otomatik olarak senkronize ediyor. Chrome’da ayrıca bir düğmeye tıkladığınızda otomatik olarak güçlü şifreler oluşturan yerleşik bir şifre üreticisi bulunuyor. Bu sayede size güçlü şifreler sunabiliyor. “Akıllı Kilit” ayrıca Android cihazınızdaki ve Chrome tarayıcınızda bulunan bazı uygulamalarla birlikte çalışan şifre kaydetme özelliği  de sunuyor. Bu sayede şifre hatırlamaya son verebilirsiniz. Bunun yanında Google bir internet sitesine girdiğinizde size kullanabileceğiniz en güçlü şifreyi de sunuyor. Böylelikle hem basit bir şekilde hem de hızlı şifre oluşturabiliyorsunuz.

google-chrome
google-chrome
google-chrome

Aşama aşama Google Chrome ile güçlü şifre oluşturma

Öncelikle Google Chrome’da hesabınızın açık olduğuna emin olun, sonrasında ise arama çubuğunun sağında yer alan profilinize tıklayın. Açılan kutuda şifreler bölümüne tıklayın, “Şifreleri Kaydetmeyi Öner” butonunu açık konuma getirin (eğer açık değilse). Ardından, bir hesap oluşturmak istediğiniz internet sitesine gidin. Şifre alanına tıkladığınızda, bir açılır pencere sizin için güçlü bir tane önerecek. “Önerilen Şifreyi Kullan” ı tıklayın. Eğer yaptığınız halde bu işlem görünmezse, şifre alanına sağ tıklayın ve ardından “Şifre Öner” e tıklayın. Bu açılır pencereyi alanın altında yeni güçlü bir şifre önerisiyle göstermeye zorlar. Daha sonra kayıt işlemini tamamlayın. İşlemi tamamladıktan sonra, Google şifrenizi saklar ve böylece hiçbir şifrenizi hatırlamanıza gerek kalmaz.

Kayıtlı mevcut şifreyi değiştirmek

Google Chrome üzerinden şifre önerisini aldınız ve bu şifreyi kullanmaya başladınız. Ancak bir süre geçtikten sonra bu şifreyi değiştirmek istediniz ve kayıtlı olan şifreyi değiştirmeniz gerecek. Bu da oldukça kolay adımları içinde barındırıyor. Değiştirmek istediğiniz şifre ile hesaba giriş yapın ve şifrenizi değiştirebileceğiniz / sıfırlayabileceğiniz bölüme tıklayın. “Yeni Şifre” alanına tıkladıktan sonra, güçlü bir şifre önerisiyle bir bilgi penceresi görünecek, orada çıkan “önerilen şifreyi kullan” seçeneğini seçin. Eğer bu pencere açılmıyorsa, bilgisayarın mouse’undan sağ click ile tıklayabilir, “şifre öner” penceresini açabilirsiniz.

Parolanızı değiştirmek için “Değişiklikleri Kaydet” i tıklayın. Ancak şifre girdiğiniz internet sitesinde kayıtlı olduğu için yeni belirlediğiniz şifreyi kaydetmeniz gerekiyor. Bunun içinse şifrenizi değiştirdiğiniz sayfaya geri dönmeniz gerekiyor. Geldikten sonra, sağ üst kısımda, anahtar simgesine tıklamanız lazım, o sitenin kullanıcı adını girin ve ardından “Şifreyi Güncelle” ye tıklayın. Artık yeni şifre, internet sitesinde kayıtlı hale geldi.

Google için “Akıllı Kilit için şifre kaydetme” özelliğini etkinleştirmek

“Akıllı Kilit” özelliğini etkinleştirmek için Google ayarlarına gidin; burada işlemi daha da kolaylaştırmak için otomatik oturum açmayı da etkinleştirebilirsiniz. Şifreler Google hesabınıza kaydedilerek uyumlu bir cihazda oturum açtığınızda erişilebilir oluyor. Ekstra güvenlik için Google’ın, bankacılık işlemleri veya hassas veriler içeren diğer uygulamalar gibi belirli uygulamalardan şifreleri kaydetmesini engelleyebilirsiniz. Tek dezavantajı, tüm uygulamaların uyumlu olmamasıdır.

İlginizi çekebilir

Google AR ile arama özelliği