reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome eklentisi Password Checkup

Şifreniz sızdığında sizi uyaran Google Chrome eklentisi [Dene]

Sık sık yaşanan veri sızıntıları sonrası hesaplarınızın güvenli olup olmadığını kontrol eden yeni Google Chrome eklentisi Password Checkup, Google’ın sunduğu son hizmetler arasında yer alıyor.

Google, kullanıcıların veri sızıntısı sorununu yeni Chrome eklentisi ile çözmeye hazırlanıyor. Günümüzde sık karşılaştığımız veri sızıntıları yüzünden farklı sitelerdeki hesaplarda kullanılan şifreler sızabiliyor. Geçmişte yaşanan pek çok ciddi boyutlu veri sızıntısı sebebiyle madur kullanıcılar bulunuyor. Google’ın yeni hizmeti Password Checkup da bunun önüne geçmeye çalışıyor. Genellikle çoğu hesapta aynı şifreyi kullanma eğilimi gösteren kullanıcılar bu Chrome eklentisi sayesinde dört milyarlık kullanıcı adı ve şifre havuzunda kullanılan şifrenin sızıp sızmadığını öğrenebiliyor. Hesaplarınız arasında şifresi sızanlar olduğunda da sistem sizi uyarmayı ihmal etmiyor. Böylelikle hangi internet sitelerinde değişim yapmanız gerektiğini de görüntüleyebiliyorsunuz. Bu da işleri hayli basitleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ücretsiz hizmet

Şifrenizi okuyabilen Password Checkup eklentisinin ise güvenilir olduğu kaydedilirken Google’ın bu veriyi okuyamayacağı şekilde şifrelediği belirtiliyor. Çoğu internet sitesi için çalıştığı belirtilen bu eklentinin kapsamının ilerleyen zamanlarda artırılması bekleniyor. Google tarafından sunulan resmi eklentiyi buradan indirerek Chrome üzerine kurabilirsiniz.

Bu hizmeti sunan tek servis Google’a ait değil elbette. Örneğin “Have I Been Pwned” isimli internet sitesinde e-posta adresinizi kontrol ederek şifrenizin sızdırılıp sızdırılmadığını öğrenebilirsiniz. 1Password’ün de benzer bir hizmeti bulunuyor. Google’ın servisi ise biraz daha kapsamlı, ücretsiz ve geniş bir veri havuzuyla yeni bir alternatif sağlıyor.

İlginizi çekebilir

Firmanın Dijital Denge uygulaması