reklamı kapat

POPÜLER

“Geri git” klavye kısayolunu eski haline getiren Chrome eklentisi

Google Chrome için son yayınlanan büyük güncelleme, hem fonksiyon hem de dış görünüm anlamında tarayıcıya pek çok değişiklik getirdi. Bunlardan biri de önceki sayfaya tek hareketle geri dönmeyi sağlayan “backspace” tuşunda oldu. Klavye kısayolunu iptal eden Google neyse ki hatasından Chrome eklentisi yayınlayarak döndü.

Masaüstünde Chrome kullanan kitlenin bir kısmı, bu satırların yazarı da dahil olmak üzere, “backspace” yani “geri” tuşunu tarayıcıda önceki sayfaya geri dönmek için kısayol olarak sıklıkla kullanıyordu. Fakat Google, son güncellemesi Chrome 52 ile birlikte bazı değişiklikler yaptığı gibi bu klavye kısayolunu iptal etti. Yerine ise iki tuş kombinasyonunu kullanmak gereken başka bir kısayol atadı. Sebebi kullanıcıların bir kısmının, yazdıklarını silmek isterken yanlışlıkla önceki sayfaya dönmesi ve yaptığı değişiklikleri kaydedemeden kaybetmesi olarak açıklandı.

Fakat kısayolu etkin bir şekilde kullanmaktan son derece memnun olan kitle duruma isyan etti. Sorun Google’ın Chrome eklentisi Go Back With Backspace‘i yayınlamasıyla çözüldü. Eğer siz de klavye kısayollarını kullanmaktan hoşlanıyor ve geri tuşunun fonksiyonunu tekrar kazanmak istiyorsanız Chrome’a bu eklentiyi yüklemeniz yeterli. Tarayıcınızı kapatıp açtığınızda klavye kısayolunuza yeniden kavuşmuş olacaksınız.