reklamı kapat

POPÜLER

Android 9 sonrası çıkacak Android Q iOS özelliğine kavuşuyor

Android kullanıcılarının en çok eleştirdiği iOS özelliği Android’e geliyor

Android 9 dağıtımını sürdürürken, Android Q konuşulmaya başlandı bile. Görünen o ki, yeni versiyon kullanımı tamamen değiştirecek bir farklılık hazırlığında.

iOS‘e geçiş yapan Android kullanıcılarının en büyük sıkıntısı, iPhone modellerinde geri tuşunun bulunmamasıydı. Android’de kullanım kolaylığı sağlayan bu tuş yerine iOS eskiden “ana ekran tuşu” veya uygulamanın kendi içinde sunuyorsa yer verdiği “geri” tuşunu kullanarak ana ekrana ya da bir önceki sayfaya dönüyordu. Şimdilerde bu kullanım tamamen jestlerle gerçekleştiriliyor.

Android 9 dağıtımına devam eden Google, Q olarak adlandırılan yeni versiyonda “geri” tuşundan tamamen vazgeçiyor gibi görünüyor. Q kod adlı sürümün sızan kodlarını araştıran XDA‘nın keşfettiği yeni navigasyon yöntemi jestler üzerine oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android Q ile kullanım farklılaşıyor

Bildiğiniz gibi 9.0 sürümüyle beraber kullanımda jestlerin önemi artmış durumda. iPhone’daki gibi ekranı yukarı kaydırarak tüm uygulamalara erişilebiliyor ve uygulamalar arası geçiş yapılabiliyor. Ancak buna rağmen Google geri tuşunu 9’da tamamen kaldırmamıştı. Şimdi Q versiyonunda ise geri tuşu kaldırılarak ekran altında navigasyon barının olması gereken yerdeki tetikleyici tuşu sola çekmek yeterli oluyor. Bu sayede bir önceki sayfaya kolayca gidilebiliyor. Tetikleyici tuşu yavaşça sağa kaydırırsanız bir önceki uygulamaya geçiş yapıyor. iOS 12’de de çok benzer bir kullanım olduğunu belirtelim. Q versiyonunda tetikleyici tuşa basarsanız da ana ekrana geri dönüyor.

Kısacası Google, Android’in navigasyon barını tamamen bir kenara bırakarak, iOS’te kullanılana çok benzer bir akıllı telefon kullanım deneyimi getirmeye hazırlanıyor. 9.0 ile buna girişi yapan teknoloji devi Q ile tam dönüşümü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

İlginizi çekebilir

Hesabınızdan otomatik para çeken zararlı yazılım