reklamı kapat

POPÜLER

iPhone önbellek temizliği

Hafızası dolan iPhone ve iPad’lerde önbellek temizleme [Nasıl yapılır?]

Akıllı telefonların hafızası dolduğunda bazen uygulamaları silmek yetmeyebiliyor. Ancak önbellek temizliği telefonunuza biraz nefes aldırabilir.

Önbellek ya da cache terimi, cihazınızın geçici olarak depoladığı veri için kullanılıyor. Uygulama ve internet sitelerinden toplanan veriler daha etkili bir kullanım için saklanıyor. Örneğin bir internet sitesine girdiğinizde büyük boyutlu görseller önbelleğe atılıyor. Böylelikle yeniden girdiğinizde o görseli yüklemek zorunda kalmıyorsunuz. Ancak bu durumda cihazınızın önbelleğinde veriler giderek artarak yer kaplıyor. Bu yüzden dönem dönem yapabileceğiniz önbellek temizliği ile cihazı rahatlatmak mümkün oluyor. Peki iPhone ve iPad kullanıcılarının önbellek temizliği için ne yapması gerekiyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Safari’nin önbelleğini temizleme

Tarayıcıların depoladığı önbellek verisi genellikle daha fazla yer kaplıyor. Bu yüzden ilk olarak Safari için bu temizliği yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil adımlarını takip etmek. Bunu yaparsanız önbelleğin yanında tarayıcı geçmişiniz, cookieleriniz ve benzeri bilgilerin silineceğini de belirtelim. Telefon veya tabletten herhangi bir siteye giriş yaptıysanız otomatik olarak çıkış yapmanıza da sebep olacak.

Tek seferde bunu yapmak istemiyorsanız belli başlı sitelerin önbellek temizliğini elle de yapabilirsiniz. Bunun için Safari panelinde İleri Düzey > Web Sitesi Verileri adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Burada hangi internet sitesi ne kadar veri depolamış görmek mümkün.

Uygulama önbelleği temizleme

Uygulamalarda bu işlem çok daha zor bir hale geliyor. Çünkü bu uygulamanın size izin verip vermemesine göre değişkenlik gösteriyor. Ayarlardan teker teker tüm uygulamalara girip uygulamanın size böyle bir seçenek sunup sunmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Reset cache on next launch ibaresi varsa uygulama bu seçeneği size sunuyor demektir. Ayrıca bu özellik her zaman Ayarlar kısmında olmayabilir. Mesela Spotify’da uygulamayı açtıktan sonra uygulamanın kendi ayarlar sekmesinde bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Eğer bir uygulama size önbellek silme hakkı tanımıyorsa o uygulamayı silip yeniden yükleyebilirsiniz. Ancak bu da fazlasıyla zahmetli olacaktır.

İlginizi çekebilir

Apple Watch Series 4 tanıtımı