reklamı kapat

POPÜLER

Halka Samara ARKit

Halka filminin korkutucu sahnesi AR altyapısı ile gerçek oldu [Video]

2002 yılında gösterine giren The Ring ya da Türkiye’de bilinen adıyla Halka filmi, en çok tanınan korku filmleri arasında yer alıyor. Bu filmin eski neslin uykularını kaçıran efsane sahnesi ise Apple ARKit artırılmış gerçeklik altyapısı ile gerçek oluyor.

Yönetmenliğini Gore Verbinski’nin yaptığı baş rollerinde ise Naomi Watts ve Martin Henderson’un oynadığı Halka, Japon korku filmi Ringu’nun Amerikan yeniden yapımı olarak geçiyor. Halka denildiği zaman ise akla hemen filmdeki korkunç karakter Samara Morgan‘ın televizyondan çıktığı o unutulmaz sahne geliyor. İşte bunu geliştirici Abhishek Singh, Apple’ın ARKit artırılmış gerçeklik altyapısı ile yeniden oluşturdu. Yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere inanılmaz gerçekçi olarak oluşturulan sahne, en az filmdeki kadar korkunç görünüyor. İşi bir adım ileriye taşıyarak Samara‘nın kendisini takip etmesini dahi AR dünyasında oluşturan Singh, hem bu travmadan arındırılmış hafızaları tazeliyor hem de sunulan altyapının yapabildiklerini gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir neslin korkulu rüyası: Samara Morgan

Daha önce de buna benzer AR çalışmaları yapıldığı ancak bunun en iyilerden olduğu belirtiliyor. Apple’ın üzerinde büyük çalışma yaptığı ARKit sistemi, biliyorsunuz sürekli olarak da geliştiriliyor. Örneğin iOS 11.3 ile gelecek ARKit 1.5, masalar ve sandalyeler gibi yatay zeminlere ek olarak artık duvarlar ve kapılar gibi dikey yüzeylerde yer alan dikey nesneleri de tanıyor. Yuvarlak masalar gibi düz olmayan şekillere sahip yüzeylerin haritasını daha doğru biçimde çıkarabilen sistem, artık daha yüksek çözünürlük sunuyor. Geliştiricilerin elinde çok yaratıcı kullanımlar bulan ARKit, Apple’ın en büyük yazılım projelerinden sayılıyor. Şirketi biliyorsunuz kendi artırılmış gerçeklik gözlüğünü de geliştiriyor.