reklamı kapat

POPÜLER

Photos of the new Harley Davidson 750 Flat track bike at Vince and Hines in Indianapolis Indiana on April 27th 2016.

Harley-Davidson yarışçı genlerine geri döndü

Günümüzde Harley-Davidson deyince aklımıza güçlü ve heybetli makineler üzerinde, genellikle temiz yollarda sakin sakin gitmek gelse de motosiklet devinin köklü tarihinde çok daha “kirli” işler yatıyor. Aslında adını dünyaya ilk kez yarış motosikletçisi olarak duyuran, bunu da daha çok oval toprak zemin yarışlarıyla gerçekleştiren Harley, o eski günlerine geri dönüyor.

1970’li yılların oval pist yarışçısı XR750 modelini alan Harley, bu modelinin sonuna bir de “R” ekleyerek yepyeni bir toprak savaşçısı yarattı. Harley’in yarışçı genlerine taşıyan Sportster yerine Street 750 temellerini kullanan XR750R, motor bloğunu da bu modern başlangıç motorundan alıyor. Evet, 750 cc sıvı soğutmalı Revolution X motorundan bahsediyoruz.

V-twin motoru ve fındık depo tasarımı dışında günümüz Harley’lerine çok da benzemeyen bu model, tıpkı efsane gibi AMA Flat Track yarışlarında boy göstermek için yaratıldı. Harley ortaklarından Vance & Hines ekibinin de parmağının değdiği yeni XR750R, seri üretime geçse hiç de fena olmazmış gibi geliyor.