reklamı kapat

POPÜLER

İlk elektrikli Harley-Davidson için geri sayım başladı

Harley-Davidson, tarihinin ilk elektrikli motosikletini piyasaya sürmek için gün sayıyor. Geçtiğimiz yıl prototipi tanıtılan elektrikli Harley, kısa bir süre sonra asfalta çıkacak.

İlk olarak geçtiğimiz haziran ayında görücüye çıkan LiveWire isimli elektrikli motosiklet projesi, motosiklet dünyasında büyük şaşkınlık yaratmıştı. Harley’lerin kudretli motor sesine alışık olanlar, elektrikle çalışan bir motoru sindirmekte güçlük yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Ancak Amerikalı motosiklet üreticisi ilk sıvı soğutmalı motorunu tanıttığında da kullanıcılar tarafından şüpheyle yaklaşılmış, daha sonraları büyük taleple karşılaşmıştı. Şirket yine benzer bir hareketle piyasadaki boşluğu dolduracak, alternatif arayışında olan Harley-Davidson tutkunlarının ihtiyacını giderecek bir projeyle karşımızda.

Lityum-iyon pilinin 3 saatte şarj olacağı söylenen Harley’in elektrikli motosikleti 74 beygir ve 70 Nm tork gücüne sahip. Tam şarjla yaklaşık 100 km yol alabileceği belirtilen motosikletin maksimum hızı ise saatte 150 km. LiveWire henüz prototip aşamasında olduğu için bu değerler üretim aşamasında değişkenlik gösterebilir. Ancak alışık olduğumuz “V” tipi ikiz motordan eser kalmadığı açık. Üstelik gürültülü motor sesi yerine sinek vızıltısı da bizi bekleyenler arasında. Ancak belirttiğimiz gibi, Harley-Davidson bunu piyasa ihtiyaçları doğrultusunda yapıyor. Özellikle de benzine para yetiştiremeyen veya daha “kibar” bir Harley kullanmak isteyenler için. 2014 yılında Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki Harley satışlarının, Amerika’dakinden iki kat daha fazla artış gösterdiğini not düşelim.

Amerika’daki test sürüşleri tamamlanan ve kullanıcılardan tam not alan LiveWire, önümüzdeki günlerde İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, ve Hollanda’yı ziyaret edecek. Harley-Davidson buradaki tepkilere göre satışlarına yön verecek ve LiveWire’ı en geç 2016 yılında piyasaya sürecek.