reklamı kapat

POPÜLER

Harley-Davidson LimeWire One elektrikli motosiklet

Harley-Davidson imzalı ikinci elektrikli motosiklet: LiveWire One

Motosiklet efsanesi Harley-Davidson imzalı ikinci elektrikli motosiklet modeli LiveWire One tanıtıldı. Firma şansını bir kez daha deniyor.

Advertisement

Harley-Davidson, bilindiği üzere elektrikli motosiklet tarafında uzun zamandır aktif olarak yer alıyor. Bu alanda firmanın ilk modeli LiveWire adına sahipti.

Geçtiğimiz ay bu ilk modelin ismi ayrı bir marka haline getirildi. Firma daha rahat bir yönetim ve odaklanma için elektrikli motosiklet kısmını kendisinden ayırdı.

Harley-Davidson’un ilk elektrikli motosiklet modeli LiveWire’dan istediği başarıyı elde edemediği biliniyor. Hep söylediğimiz gibi bu büyük bir sürpriz olmuyor. Çünkü firmanın hitap ettiği kitle, elektrikli motosikletlere şimdilik pek fazla ilgi duymuyor.

Ancak firma şansını bir kez daha denemek istedi ve bu sefer karşımıza ayrı marka LiveWire’ın ilk modeli olan LiveWire One çıktı. İlk sürüm ile benzer bir tasarıma sahip olan yani modern bir çizgiyi sürdüren motosiklet, farkını teknik detayları değil fiyatıyla koyuyor.

LiveWire One, yurt dışında 22 bin dolardan başlayan bir fiyat etiketine sahip olacak. Bu fiyat belirli bölgelerdeki devlet desteği ile 20 bin dolar altına kadar inebilecek.

İlk sürüm LiveWire ABD’de 30 bin dolardan başlıyordu ve bu açıdan aradaki 10 bin dolarlık fark gerçekten büyük görünüyor. Fiyat etiketiyle daha geniş bir kitleye hitap edecek motosiklet, teknik olarak ilk sürümden çok da farklı sayılmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harley-Davidson LiveWire One elektrikli motosiklet ses getirecek gibi görünüyor

Tek şarjla 230 km kadar bir şehir içi menzili, 112 km kadar otoyol kullanım menzili ve 152 km kadar karma kullanım menzili getiren elektrikli motosiklet, DC hızlı şarj sistemiyle yüzde 100 doluluğa 60 dakikada ulaşabiliyor. Bu sistem pili yüzde 80 doluluğa ise 45 dakikada taşıyabiliyor.

Gelişmiş sürüş sistemlerine sahip olan motosiklet, firmanın açıklamasına göre 105 beygir güç üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza 3 saniyede çıkabilen motosikletin maksimum hızı ise 180 km gibi oldukça yeterli bir seviyede yer alıyor.

Firmanın özel elektrikli bisiklet tasarımı