reklamı kapat

POPÜLER

Harley-Davidson’ın yılan hikayesine dönen ilk seri üretim elektrikli modeli için son karar verildi

Harley-Davidson rozetini taşıyan bir elektrikli motosiklet modelinin hayalini kuran meraklıları için nihayet takvim belli oldu.

Otomobil dünyasında yaşanan elektrikli dönüşümden fazlasıyla nasibini alan ve pek çok farklı sınıflarda alternatifiyle kullanıcıların karşısına çıkan motosiklet modelleri 2017’nin öne çıkan parçalarından birisiydi. Amerika ve Uzak Doğu merkezli girişimlerin birbirinden özel projeleriyle dahil olduğu ekosistem, motosiklet denildiği zaman akla gelen ilk markalardan birisi olan Harley-Davidson‘ı yaklaşık dört yıldır bekliyor. 2014 yılında tanıtımı gerçekleştirilen LimeWire konseptiyle elektrikli motosiklet vizyonuyla ilgili ilk sinyalini veren Harley-Davidson, Mayıs 2017’de projenin hayata geçirilmesi konusunda istekli olduğunu duyurmuştu. Aradan geçen sekiz aylık zaman diliminin ardından şirketten yapılan son açıklama ile nihayet Harley rozetli elektrikli motosikletin gelişini takvimiyle birlikte müjdeledi.

Yarısı net, yarısı değil

2017 yılının dördüncü çeyrek raporlarının açıklandığı özel bir etkinlikte ilk elektrikli modelini piyasaya sunma planını resmi şekilde duyuran Harley-Davidson yetkilileri yakın vadedeki stratejilerinden de ipuçları verdi. Yapılan planlamaya göre bu yeni stratejiden doğacak olan ilk elektrikli motosiklet önümüzdeki 18 ay içerisinde satışa sunulma parolası baz alınarak geliştirilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Genel Müdür Matt Levatich; “Elektrikli motosiklet pazarı bugün emekleme aşamasında. Harley-Davidson elektrikli motosikletlerinin hem bu aşamanın atlatılmasında hem de kullanıcıların heyecanını artırma konusunda küresel yardımcı olacağına inanıyoruz. Bu yepyeni büyüme planı ve teknoloji bizi çok heyecanlandırıyor.” diyerek bu yıl içerisinde seri üretime hazır bir modelin ortaya çıkabileceğinin sinyalini verdi. Üretime hazır modelin 2014 yılında tanıtılan LimeWire üzerine geliştirilmeme ihtimalinin olduğunu da şu aşamada belirtmekte fayda var. “Yenilmezler” serisinde karşımıza beyaz perdede çıkan LimeWire konsepti 74 beygir güç, 70 Nm tork, 152 km/s maksimum sürat değerlerine sahipti.