reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

elektrikli motosiklet: The Del Mar

Harley-Davidson imzalı yeni elektrikli motosiklet: The Del Mar

Motosiklet efsanesi Harley-Davidson tarafından yeni bir elektrikli motosiklet modeli geldi. Gelin The Del Mar ile tanışın.

Advertisement

Harley-Davidson, hızlı şekilde büyüyen elektrikli motosiklet pazarında uzun zamandır aktif olarak yer alıyor. Bu alanda firmanın ilk modeli LiveWire adına sahipti. Geçtiğimiz yıl bu ilk modelin ismi ayrı bir marka haline getirildi. Firma daha rahat bir yönetim ve odaklanma için elektrikli motosiklet kısmını kendisinden ayırdı. Bu şirketten gelen ilk, Harley’in ise ikinci modeli LiveWire One olmuştu. Şimdi ise kısa süre önce müjdesi verilen The Del Mar resmi olarak görücüye çıkarıldı. LiveWire markası altında hazırlanan motosiklet, klasik bir Harley tasarımda değil. Daha modern bir çizgisi olan ve bu sayede gündelik kullanıma daha uygun bir seçenek sayılan motosiklet, açıklandığı kadarıyla taşıdığı elektrik motoru ile 80 beygir / 60 kW seviyesinde bir güç getiriyor.

Son çıkan LiveWire One’dan yüzde 20 daha az güç getiren ancak 190 kg gövde ağırlığı yüzde 25 daha hafif olan motosiklet, 0’dan 100 km/s hıza 3,5 saniyede çıkabiliyor ve kullanım ile yol bağlı olarak 160 km kadar menzil getiriyor. Bu menzili şehir içi nispeten düşük hızlı kullanım için açıklayan LiveWire, motosikletin 2023’ün ikinci yarısında yollara çıkacağını belirtiyor. Elektrikli motosiklet için hedeflenen satış fiyatı ise 15 bin dolar seviyesinde yer alıyor.

Yerleşik GPS ve uzaktan güncelleme için mobil bağlantı desteklerine sahip olan motosikletin büyük bölümü Harley-Davidson’ın Milwaukee, Wisconsin merkezli fabrikasında üretilecek. En son montaj ise York, Pennsylvania merkezli fabrikada yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzerinden geçmek adına bahsi geçen LiveWire One, yurtdışında 22 bin dolardan başlayan bir fiyat etiketine sahip. Tek şarjla 230 km kadar bir şehir içi menzili, 112 km kadar otoyol kullanım menzili ve 152 km kadar karma kullanım menzili getiren elektrikli motosiklet, DC hızlı şarj sistemiyle yüzde 100 doluluğa 60 dakikada ulaşabiliyor. Bu sistem pili yüzde 80 doluluğa ise 45 dakikada taşıyabiliyor.

Gelişmiş sürüş sistemlerine sahip olan motosiklet, firmanın açıklamasına göre 105 beygir güç üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza 3 saniyede çıkabilen motosikletin maksimum hızı ise 180 km gibi oldukça yeterli bir seviyede yer alıyor.

Harley-Davidson LiveWire Del Mar elektrikli motosiklet yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın