reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo Intel

İlk kullananlardan birisi Lenovo; Intel yeni mobil işlemcilerini tanıttı

İlk kullananlardan birisi Lenovo oldu, Intel yeni mobil işlemcilerini tanıttı. Firma çıtayı oldukça yükseltmiş durumda.

Intel, “HX” serisi yeni mobil işlemcilerinin üzerindeki perdeyi kaldırdı. Seride iki adet Core i5, üç adet Core i7 ve iki adet Core i9 işlemciler yer alıyor. Burada en üst model Core i9-12950HX oluyor. 16 çekirdekli (8 Performans – 8 Verimlilik) işlemci, uygun soğutma ile 5.0 GHz’e kadar çıkabiliyor. Minimum 55W ile çalışan ancak maksimum güç için 157W’a çıkması gereken işlemci, altındaki Core i9-12900HX modelinden sadece vPro desteği ile ayrılıyor. Bu yeni işlemcileri kullanan birçok dizüstü modeli pazara sunulacak. Burada ilk adım atanlardan birisi ise Lenovo oldu. Firma hem güçlü hem taşınabilir modeller tanıttı.

Burada en üstte 16 inç ekranlı Legion 7 ve Legion 7i yer alıyor. Legion 7 modeli AMD Ryzen 9 6900HX ve Radeon RX6850M XT ile kombinlenebiliyor. Legion 7i modeli ise Intel Core i9-12900HX ve Nvidia RTX 3080 Ti ile alınabiliyor. Bu Intel işlemcili sürüm, ilginç olarak RAM hız aşırtma desteği ile geliyor. Modelin 32 GB DDR5 belleği, 5.600 MHz’ye kadar çıkarabiliyor. Yüksek performans ince ve hafif gövdede sunan Legion 7i, 2.500 dolar başlangıç fiyatı ile pazara çıkıyor. Legion 7 ise 2.059 dolardan başlıyor.

Bu arada Intel ekran kartları da geliyor. Dün yapılan açıklamaya göre bu kartlara sahip dizüstü modelleri kısa süre içerisinde satışa çıkıyor. İlk modellerde alt seviye Arc 3 ekran kartları yer alacak. Daha güçlü Arc 5 ve Arc 7 serisi ekran kartları ise dizüstü modellerine yaz aylarında giriş yapacak. Inte elbette sadece dizüstüler için ekran kartı geliştirmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın Arc A3 serisi düşük seviye masaüstü sınıfı ekran kartları ikinci çeyrek içerisinde hazır sistem satan firmalara sağlanacak. Bu ekran kartları daha sonraki dönemde, yüksek ihtimalle de 2022 son çeyreğinde herkesin satın alabileceği hale getirilecek. Daha güçlü Arc A5 ve Arc A7 serisi masaüstü sınıfı ekran kartları ise yaz sonunda öncelikle firmalar, daha sonra normal tüketiciler için hazır hale gelecek.

bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi