reklamı kapat

POPÜLER

Hayalleri cebe sığdırmak

 - Güncelleme: 10 Temmuz 2009 14:55


Soner CESUR

Sony Ericsson Türkiye
Ülke Müdürü

LOG Şubat 2008

Cep telefonları 15 yılı aşkın süredir hayatımızda. Bir zamanlar birçoğumuz için lüks ya da sadece iş ihtiyacı demek olan bu teknolojik devrim, şu an yanımızda olmadığında kendimizi eksik hissettiren temel bir ihtiyaç haline geldi. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insanları en çok unuttukları iki şey evlerine geri döndürüyor; ilki cüzdanları, ikincisiyse cep telefonları. Cep telefonuyla tanışmamızın ilk yıllarında, kullanıcılar oldukları her noktadan seslerini ya da kısa mesajlarını iletebilmeyi mucizevi bir buluş olarak görüyorlardı. Şimdiyse cep telefonumuzdan; çok iyi fotoğraf çekebilmesini, kaliteli bir müzik çalar performansı göstermesini, bizi eğlendirecek güçlü bir oyun konsolu olmasını, internette sörf yapabilmesini, resmi kurumlarda kimlik yerine geçmesini, ödemelerimizi ve banka işlemlerimizi yapabilmesini, hatta eve dönüş yolumuzu söylemesini ve çok daha fazlasını bekliyoruz. Özetle cep telefonu yıllarla iyice küçülen cüssesine karşın, hayatla bağlantımızı kesintisiz sağlayan dev bir kahraman halini alıyor.

GERÇEK MOBİL DEVRİM
Geçtiğimiz 10 yıl içinde hem bilişim, hem de iletişim teknolojileri dünyada çok büyük gelişmeler kaydetti. Ülkemize baktığımızda PC penetrasyonunda halen %18’lik bir oran ile gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz; halbuki %85’lik bir cep telefonu penetrasyonuyla çok daha iyi bir noktadayız. Bunu ülkemiz adına bir fırsata dönüştürmek adına geciken üçüncü nesil ihalesiyle önemli bir süre kaybettik; şimdi kaybedilen bu sürenin hızla telafi edilme zamanı… Altyapı sağlayıcılar, operatörler, üreticiler ve içerik sağlayıcılar olarak son sürat çalışmalı ve Türk kullanıcısını gerçek mobil devrim ile tanıştırmalıyız. Bugün bilişim ve iletişim teknolojileri arasındaki sınırlar yok olmak üzere. Mobil internet; dünyayı, insanları ve alışkanlıklarını akıl almaz bir süratle değiştiriyor. Dünün imkansız görülen hayalleri, günümüzün vazgeçilmezleri halini alıyor. Bir zamanlar bilim kurgu dizilerinde hepimizi, ışınlanma sahnelerinden sonra en çok heyecanlandıran ‘görüntülü görüşme’ çok yakında üçüncü jenerasyon altyapısıyla Türkiye’de de günlük hayatın olağan unsurlarından biri haline gelecek ve çok kısa sürede buna da alışacağız.

GENÇ NÜFUSUN TERCİHİ
Sony Ericsson’un bu baş döndürücü değişim içerisindeki yerine baktığımızda şunu söyleyebilirim; biz, ileri teknolojik altyapıya sahip pazarlarda bu teknolojiyi kullanan genç nüfusun bir numaralı tercihiyiz. Bunun en önemli nedeni de cihazlarımızın bu bütünleşik ihtiyaçların tamamına cevap verebilmesi. Bugün kullanıcılarımıza stereo müzik dinlemenin ötesinde dinledikleri ama adını hatırlayamadıkları şarkıyı onlar için tanıyan, hangi albümde yer aldığı bilgisini veren, isterlerse anında cep telefonlarına indirebilmelerini sağlayan bir teknoloji sunuyoruz. Cybershot özellikli telefonlarımızla 8 megapikselin üzerinde fotoğraf çekmek, bu fotoğrafların üzerinde istediğiniz düzenlemeyi yapmak ve sadece 3 tuşa basarak bu fotoğrafları anında istediğiniz internet sayfasında bloglayarak ölümsüzleştirmek mümkün. Cep telefonlarımız, artık kurucu şirketlerimizden Sony’nin televizyonları, müzik sistemleri ya da bilgisayarlarıyla DNLA teknolojisi sayesinde eş zamanlı olarak ‘konuşabiliyor’. Başka bir deyişle cep telefonunuzla kaydettiğiniz videoyu ya da fotoğrafları herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan anında evinizdeki televizyona gönderip dev ekranda izleyebiliyor ya da telefonunuzda kayıtlı şarkıları,  evdeki ses sisteminiz üzerinden eş zamanlı olarak dinleyebiliyorsunuz.

XPERIA X1
Her yıl şubat ayında Barcelona’da gerçekleştirilen ve tüm sektörü bir arada buluşturan Mobil Dünya Kongresi’nde, geçtiğimiz yıl duyurduğumuz ve kongrenin en çok ilgi çeken ürünlerinden olan Xperia X1, kullanıcı ile buluştu bile. Xperia X1, kişiselleştirilebilir özellikleri ve Windows Mobile işletim sistemiyle zamanın ötesinde bir cep telefonu deneyimi sunuyor. Bu kişiselleştirmeyi dokunmatik ekran üzerinde sağlayan model, iletişim ve eğlenceyi aynı anda kullanıcıya sunuyor. Telefonun paneli o kadar özel bir şekilde kişiselleştirilebiliyor ki, iki farklı Xperia X1’in aynı arayüz kombinasyonuna sahip olması mümkün değil gibi. QWERTY klavyesi hızlı ve kolay yazma imkanı sağlıyor. Ayrıca; görüntülü görüşme, el yazısı tanıma, harekete duyarlı resim ve video izleme gibi özelliklerinin yanı sıra optik joystick sayesinde hızlı ve kolay sunum sağlıyor. Mobil Dünya Kongresi bu yıl 16-20 Şubat tarihleri arasında yine Barcelona’da gerçekleşecek ve 2009’un yeni ve çok iddialı modellerinin duyurusunu ilk kez burada yapacağız. Belki de siz tam bu satırları okurken, dünün hayalleri bugün gerçeğe dönüşmeye devam ediyor olacak. En iyisi siz hayal etmeye ve istemeye, biz de Sony Ericsson olarak hayallerinizi cebe sığdırmak için çalışmaya devam edelim.

İLGİLİ HABERLER