reklamı kapat

POPÜLER

bisiklet hava yastığı

Her bisiklet sürücüsüne lazım; hava yastığı özellikli çanta

Bisiklet kullanmak çoğu kişi için motosiklet kullanmaktan daha güvenli. Ancak bu çok da söz konusu değil. Mutlaka burada da güvenlik önlemleri gerekiyor.

Bisiklet sürücülerinin kazalara karşı özellikle kafalarını koruması gerekiyor. Bu yüzden de mutlaka ama mutlaka sürücülerin iyi bir kask kullanması gerekiyor. Özellikle elektrikli bisikletler ve yarış bisikletleri ile otomobil yollarına çıkanların bu ürünlere daha fazla ihtiyacı bulunuyor.

Peki burada kask takmak dışında başka ne tarz bir güvenlik önlemi alınabilir? Burada cevap bir hava yastığı kullanmak olabilir. Uzun zamandır otomobiller gibi bisikletler için de hava yastıkları bulunuyor ve satışı yapılıyor.

Bunların en yenilerinden birisine ise EVOC Sports firması imzasını attı. Firma Commute Air Pro 18 adında, çanta formunda giyilebilir hava yastığı tanıttı. Dizüstü gibi eşyaların taşınmasına da imkan tanıyan çanta, bünyesinde düşme algılama için özel sensörler taşıyor.

Bu çok hassas sensörler düşme durumu anlık olarak algılıyor ve yerleşik hava yastığını sadece 200 milisaniyede açarak (Yerleşik CO2 tüpleriyle) bisiklet sürücüsünün boynunu, göğsünü, omuzlarını etkili şekilde koruyor. Bu hava yastığı tam koruma için bir kaskı yine de zorunlu kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bisiklet hava yastığı gerçekten hayat kurtarabilir

Eğer kaza sonrasında zarar görmez ise yeniden kullanılabildiği aktarılan bu çanta formundaki hava yastığı sistemi, kesinlikle ucuz değil. Bu ürün için Avrupa özelinde 900 euro verilmesi gerekiyor.

Ancak insan hayatının 900 euro ile karşılaştırılması söz konusu bile olamaz. Bu açıdan bir kere böyle bir ürün için yatırım yapılması, gerçek anlamda hayati olabilir ve sizi birçok kötü sakatlıktan ve hatta ölümden kurtarabilir.

Eğer böyle bir ürün bütçeniz yoksa, lütfen en azından biraz kaliteli olanlardan bisiklet kaskı satın alın. Özellikle otomobil trafiğinin arasına giriyorsanız en basit kask bile kafanızı darbelerden koruyacaktır.

İlginizi Çekebilir

Google’ın Türkiye’de de açık olan deprem algılama sistemi