reklamı kapat

POPÜLER

Google Apple

Her şey öne çıkabilmek için; Google’dan Apple’a 9 milyar dolarlık ödeme

İnternet devi Google, yeni ortaya çıkan bilgilere 2018 yılında tek bir amaç için Apple‘a tam 9 milyar dolar ödeme yaptı. Peki bunun arkasında ne yer alıyor?

İnternetin görünür yüzünü kontrol altında tutan Google, uzun süredir Apple’a iOS cihazların yerleşik arama motoru olmak için milyarlarca dolar ödeme yapıyor. Bir analiste göreyse bu yıl iki dev arasında tam 9 milyar dolarlık bir anlaşma yapılmış durumda. Bu rakam gerçekten akıl almaz görünüyor. Bunu söylüyoruz çünkü hemen hemen kimse arama amacıyla Google harici bir servis kullanmıyor. Ancak dev Android ekosisteminin sahibi Google buna rağmen Apple’a servet ödemeye devam ediyor. Firmanın bu amaç için 2014 yılında 1 milyar dolar, 2017’de ise toplam 3 milyar dolar ödeme yaptığı biliniyor. iOS cihazların popülerliği ve satış rakamlarıyla sürekli olarak artan bu rakam, teknoloji devi için çok kolay bir gelir olarak görülüyor. Bu rakamlar birçok “büyük” şirketin yıllık gelirinden fazla ve 2019 için 12 milyar dolarlık ödemenin yolda olduğu yapılan tahminler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ve Google maddi olarak inanılmaz iyi durumdalar

Geçtiğimiz aylarda 1 trilyon doları geride bırakan teknoloji devi Apple, ürün satışları dışında bu tarz “servisler” üzerinden de çok büyük paralar kazanıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni iPhone modelleri