reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Herhangi bir GIF’i çevirmeli deftere dönüştürmek mümkün [Video]

Küllerinden yeniden doğan hareketli GIF‘ler kendilerine hemen her platformda yer bulurken daha eski bir akımı da beraberinde getiriyor. GIF’lerle dijital ortamda eğlenceli mini klipler paylaşmadan önce teknolojiden yoksun çağın .GIF’leri olan çevirmeli defterleri namıdiğer flipbook’ları hatırlar mısınız?

Manuel GIF olarak da tanımlayabileceğimiz çevirmeli defterler şüphesiz bir dönem için eğlence kaynağıydı. Dijital çağda eski popülerliğini kaybeden bu mini defterlerin yerini GIF’ler aldı. Şimdi hemen her uygulamadan birbirimizle paylaşabilsek de baskının verdiği haz bambaşka. Özellikle Sevgililer Günü ya da doğum günleri gibi özel etkinliklerde sevdiklerinizi şaşırtmak için bir GIF bastırıp çevirmeli deftere dönüştürmek isterseniz bunu basit bir yazılımla iki dakikada halletmeniz mümkün. C# kullanılarak yazılan Print-A-Gif, seçtiğiniz GIF’i belirlediğiniz miktarda kareye bölüyor ve baskı almanızı sağlıyor. Sonrasında yapmanız gereken tek şey kareleri düzgünce kesip, cilt yerinden tutkalla yapıştırmak. Böylelikle 10 dakika gibi kısa bir sürede kendi çevirmeli defterinizi elde edebilirsiniz.

GitHub’da ücretsiz olarak paylaşılan yazılıma buradan ulaşabilirsiniz. Yazılımı kullanabilmek için detaylı açıklama da yine paylaşım sayfasında yer alıyor. İşleri biraz daha ileri götürmek isteyenler için ekleyelim; kendi çevirmeli defterinizi yapıp ciltlerken defterin önü ve arkası için aynı boyutlarda kalın karton keserek onu bir kumaş veya renkli bir kağıtla kaplayabilir, mini GIF kitabınızı yaratabilirsiniz.