reklamı kapat

POPÜLER

Hibrit uçaklar gökyüzüne çıkmaya hazırlanıyor [Video]

Hibrit otomobiller hayatımıza yeni yeni girmeye başlamışken şimdi de hibrit uçaklar karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda dünyanın ilk elektrikli hibrit uçağının üretimi tamamlandı.

Cambridge Üniversitesi‘nde geliştirilen ve tek yolcu kapasiteli uçak, Honda‘nın 4 pistonlu motorundan ve özel geliştirilmiş bir elektrik motorundan güç alıyor. Kalkış sırasında fazla güç kullanıldığından dolayı iki motor birden devreye giriyor ve uçak kalkış yapıyor. Havadayken tek bir motor kullanıyor ve böylece yakıt tüketimi de en aza indirilmiş oluyor. Uçağın yükselebileceği maksimum yüksekliğin 457 metreden fazla olduğu dile getiriliyor.

Uçağın motorunda “Jeneratör” özelliği bulunuyor. Uçak bu moda alındığında uçuş sırasında akülerini tekrar şarj edebiliyor. Cambridge Üniversitesi’ne göre böyle bir teknoloji ilk kez bu uçakta yer alıyor. Söz konusu özellik ile daha uzun mesafe yolculukların mümkün olabileceği ifade ediliyor.

Uçağın testleri şu sıralar hız kesmeden devam ediyor. Özellikle performans ve yakıt tüketimi konusunda geliştirmeler yapılacağına dikkat çekiliyor.

VİDEO