reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Hidrojen destekli elektrikli uçak HY4

Hidrojen destekli elektrikli uçak HY4 ile iki farklı ilke imza atıldı

Hidrojen destekli elektrikli uçak modeli HY4 ile kısa süre önce iki farklı ilke imza atıldı. Temiz havacılık için önemli bir adım daha atıldı.

Almanya merkezli H2FLY tarafından geliştirilen hidrojen destekli elektrikli uçak HY4 ile 12 Nisan tarihinde 124 km’lik bir uçuş yapıldı ve bu uçuşta ilk defa bir hidrojen temelli uçak iki farklı büyük havaalanı arasında sorunsuz yolculuk gerçekleştirdi. Bu uçuştan sonra bir başka ilke daha imza atıldı. Uçak ile 13 Nisan tarihinde 2.100 metrenin üstüne çıkıldı ve bu durum aynı zamanda hidrojen merkezli uçaklar özelinde bir rekor da oldu. Tamamen elektrikli Pipistrel Taurus G4 uçak modeli üzerine kurulan ve görebileceğiniz üzere büyük bir seçenek olmayan HY4, G4’ten farklı olarak sürece hidrojen yakıt hücresini dahil ediyor ve böylece yüksek menzil ile performansı bir araya getiriyor. 145 km/s hıza çıkabildiği aktarılan HY4, firma tarafından yapılan açıklamaya göre optimum şartlarda 1.500 km maksimum menzil getirebiliyor.

Hidrojen temelli altyapısında Hydrogenics ve DLR Institute of Engineering Thermodynamics (DLR) imzası da bulunan hidrojen destekli uçak HY4, firmanın geleceği için bir temel olacak. H2FLY, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 2 bin km menzil sunan ve 40 yolcu taşıyabilen hidrojen destekli elektrikli uçakları ticari kullanıma sunmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Temiz havacılık için birçok adım atılıyor. Birçok firma tamamen elektrikli yolcu uçaklarını gerçeğe dönüştürmek adına da çalışıyor. Ancak henüz havacılık dünyası tamamen elektriğe geçmek için hazır değil. Süreçte halen ciddi geliştirme çalışmaları ve testler gerekiyor.

Hidrojen destekli elektrikli uçak HY4 yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın