reklamı kapat

POPÜLER

Homefront incelemesi

Kendilerini, daha önce yapımcılığını üstlendikleri Frontlines: Fuel of War oyunundan tanıdığımız Kaos Studios ekibi, adına yaraşır bir oyunla daha karşımıza çıkıyor. Yapımcılarımızın daha önceki oyunları, dünyada son kalan petrol rezervleri için ülkelerin bir araya gelerek savaşmasını konu alıyordu. Homefront ile yepyeni bir kaos senaryosu yaratmayı başarmışlar. Oyunumuz, Amerika’nın işgalini konu alıyor. “Hep Amerika mı işgal edecek?” diye kendimize sorduğumuz sorunun yanıtı Homefront ile Kaos Studios’tan geliyor. Uzun yıllar FPS oyunları Dünya savaşlarını konu almıştı. Oyuncuların “Yeter!” serzenişlerine göz kırparak yeni yeni oyunlar çıkmaya devam etmişti sektörde. Daha sonra modern savaşlarla FPS oyuncusunun gözüne girmeyi başaran oyun yapımcıları artık kalem elde yeni senaryoların peşine düşmeye başladılar. Call of Duty Modern Warfare 2’den hatırlayacağımız Amerika’nın işgali teması, Homefront’ta ana tema olarak işleniyor.

AMERİKA’YI KURTARALIM
Homefront Amerika’nın işgalini konu alıyor demiştik. Oyundaki göreviniz Amerika’yı düşman işgalinden kurtarmak desek, biraz hayal kırıklığı yaratmış olur muyuz acaba? Homefront’ta başlıca göreviniz bir gerilla savaşçısı olarak düşman kuvvetlerini yok etmek ve işgalden kurtulmak. Oyunumuzun senaryosuna geçecek olursak, basit temellere bağlanmış bir kurgu olduğunu görüyoruz. 2015’te Kuzey Kore ve Güney Kore birleşerek Kore Federasyonunu oluşturuyor. Bu yeni ülke hali hazırda süper güç konumundaki Amerika’nın karşısına rakip olarak çıkıyor. Kore Federasyonu, çok değil 12 sene sonra büyük bir devlet oluveriyor ve Amerika ile süper güç olma yarışına girişiyor. Kore Federasyonu 2027 yılında Dünya kamuoyu tarafından yeni süper güç olarak tanınmış hale geliyor. Amerika’dan da güçlü hale gelen Kore Federasyonu en büyük rakibi Amerika’ya savaş açıyor ve işgale kalkışıyor. Güçlü Kore, çıkarma yaptığı sahillerdeki Amerikan güçlerini püskürterek ülkenin içlerine kadar ilerliyor. İşte oyuna tam bu noktada siz dahil oluyorsunuz. Homefront’un senaryo modu, daha önce görmediğiniz ayrıntılarla dolu. İşgal deyince aklınıza gelebilecek tüm detaylar titizlikle oyuna eklenmiş. Üst üste yığılmış cesetler, katledilmiş masumlar, yıkılmış veya hasar görmüş yapılar bunlardan sadece bazıları. Oyun içinde bizi ayrıca senaryoya bağlayan çok başarılı sahneler görülüyor. Askerlerin ayırdığı çiftler, savaş mağduru çocuklar gibi sahneleri Homefront’ta dramatik bir şekilde izliyoruz. Bu gibi ayrıntılar oyunda hırslanmamızı ve atmosferi yaşamamızı sağlıyor. 2027 yılında askeri teknoloji de gelişmelerden nasibini alıyor. Fakat aklınıza plazma tankları, lazer silahları gelmesin. Kurşun hala kullanılıyor oyunda. Bugünün öngörüsüyle 2027 yılındaki silahları ve araçları düzenleyen yapımcı firmanın, iyi bir iş çıkardığını söylemek yanlış olmaz. FPS oyunu klasiklerinden tank, zırhlı ve helikopter gibi savaş araçlarını bu oyunda da kullanabileceksiniz. Bunların yanında savaş robotları ve drone adı verilen, uzaktan kumanda edilen yer ve hava araçları da Homefront’ta kullanılabilir durumda olacak. Abartıdan uzak modellenmiş bu teknolojik cihazları, eğlenceyi arttırıcı öğeler olarak tanımlayabiliriz. Oyundaki silahlar sizlere tanıdık gelebilir. Zira mevcut FPS oyunlarındaki silahların büyük bir çoğunluğunu Homefront’ta da kullanabileceksiniz. Teknolojinin getirdiği avantajlar ise silahlara modifikasyon yönünde değer katmış.

DEVRİMİN ÖNCÜLERİNDEN OLUN!
Senaryo modu, alıştığımız gibi çeşitli görevlerden oluşuyor. 2. Amerikan Devrimi olarak adlandırılan işgali püskürtme hareketinde özel görevler için siz ve sizin gibi görev alan kuvvetler, büyük rol oynuyor. Klişe gözüken bu hikayedeki duygusal sahneler sizi yanıltacak türden. Yaklaşık 5 saat süren senaryo modunda sıkılmadan oynayacağınızı söyleyebiliriz. Alacağınız görevler çeşitli mekanlarda olduğu gibi, çeşitli türlerde de olabiliyor. Bu görevler daha çok Kore Ordusu tarafından işgale uğrayan bölgelere girip düşmanları temizlemek odaklı oluyor.

DUYGU YÜKLÜ BİR ATMOSFER
Filmlere de çok kez konu olmuş savaşlar için yazılmış senaryolarda ortak nokta trajedinin de olduğudur. Bu noktaya da değinen yapımcılar bize duygu yüklü bir senaryo sunmuşlar. Grafik kalitesi beklentilerinizin altında kalıyorsa da detaylar ve atmosferi tamamlayıcı diğer öğeler, sizi savaşın içinde kendi ülkeniz işgal ediliyormuşçasına yaralıyor. Oyunda etkileşimde bulunduğumuz çokça öğe mevcut. Bir helikopter pilotu olduğumuzda köprüleri yıkabiliyor, tanklarla viyadükleri devirebiliyoruz. Patlama efektlerine ise diyecek yok, oldukça kaliteli görünüyor.

KORE’DEN TARAF OLMAK İSTERSENİZ
FPS’lerin olmazsa olmazlarından Multiplayer modu, senaryo modundan daha esaslı olarak karşımıza çıkıyor Homefront’ta. Zira topu topu 5 saatlik bir senaryonun bitiminden sonra elimizde kalan tek şey multiplayer modu oluyor. Bunun farkındalığı ile hareket eden yapımcılar çoklu oyuncu modu için epeyce uğraşmışlar. Zaman zaman Modern Warfare tadı aldığımız çok oyunculu modda oldukça iddialılar. Oyuna ödediğiniz paranın hakkını veren tarafın çoklu oyuncu modu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu haliyle kalıcı olabilecek türde zevkli bir multiplayer modu sizleri bekliyor. Son olarak, FPS oyuncusuna güzel vakit geçirtecek olan Homefront ilerde 2. belki de 3. oyunuyla aksiyonunu sürdürecek gibi görünüyor.

► Detaylar ve puan tablosu sayfa 2‘de

YORUMLAR